PENTAGON DOSYASI : Pentagon, PKK’nın Türkiye’ye karşı ittifak kurduğu yeni müttefiği açıkladı


Pentagon, PKK’nın Türkiye’ye karşı ittifak kurduğu yeni müttefiği açıkladı

Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı yürüttüğü sınır ötesi operasyonları devam ederken, Pentagon tarafından hazırlanan yeni bir raporda, PKK’nın İran destekli militanlarla işbirliği yapmaya başladığı belirtildi.

Türkiye’nin terör örgütlerine yönelik sını ötesi operasyonları devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından dikkat çeken bir rapor yayımlandı.

ABD askeri istihbarat birimlerinin hazırladığı raporda, Türkiye’nin askeri operasyonları ile birlikte PKK’nın İran destekli militanlarla işbirliği yapmaya başladığı belirtildi.

"PKK VE İRAN DESTEKLİ MİLİSLER TÜRK GÜÇLERİNE SALDIRDI"

Al-Monitor’de yer alan habere göre ABD askeri istihbarat birimleri; İran destekli militanların terör örgütü PKK ile Türkiye’ye karşı koordineli saldırılar düzenlediğine dair bulgularını ve görüşlerini paylaştı.

ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) tarafından hazırlanan raporda;İran destekli militanların son aylarda Irak ve Suriye’deki Türk güçlerine saldırılar düzenlediği belirtilirken, "Irak’taki bu saldırıların bazıları PKK ile işbirliği içinde gerçekleşti" denildi.

Kapsamlı raporda, "Türkiye’nin Şubat ayında kuzey Irak’ta PKK’yı hedef aldığı saldırıların ardından İran destekli militan bir grup, Musul’un kuzeyindeki Türkiye’nin askeri üssüne roket saldırısı düzenledi" denildi.

"İŞBİRLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDECEKLER"

Yayımlanan raporda, "DIA, Türkiye’nin İHA ile PKK’yı vurmasına tepki olarak bu militan grubun PKK ile koordineli çalışmaya devam edeceğini öngörüyor" denildi.

İRAN DESTEKLİ MİLİTANLARIN AMACI NE?

DIA’nin hazırladığı raporda ayrıca; terör örgütü PKK ile işbirliği yapan militanların amacına dair yorumlarda da bulunuldu:

"Militanlar muhtemelen Türkiye’nin operasyonu sonrasında Türk güçlerine saldırarak Irak’ın bağımsızlığının koruyucuları olarak görülmelerini amaçlıyor."

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s