CASUSLAR DOSYASI : Tarihin ilk casusları hangi kutsal kitaptan çıktı


Tarihin ilk casusları hangi kutsal kitaptan çıktı

07 Mayıs 2022

Kutsal kitaplarda tarihin ilk casuslarından bahsediliyor. Tarihin ilk casusları Eski Ahit’te anlatılırken, Dünya İstihbarat Tarihi’ni yazan Christopher Andrew de Gizli Dünya adlı eserinde en eski casusların Tekvin’de geçtiğinin bilgisini veriyor.

Kutsal kitaplardan Eski Ahit’in Tekvin bölümünde Hz. Yusuf’un kıssası anlatılırken ilk casuslar da dile getiriliyor. Buna göre, Mısır Firavunu’nun vezirliğine yükselen Hz. Yusuf, ağabeylerinin Mısır ülkesine geldiğini öğrendi. Ardından Hz. Yusuf, ağabeylerinin Mısır’ın savunmasındaki zayıflıkları keşfetmek üzere gelen casuslar olduğunu öne sürdü.

İşte o bölüm:

(…) Yusuf’tan kurtulmak isteyen kardeşleri onu yirmi parça gümüş karşılığında bir köle tüccarına sattılar. Köle tüccarı da onu Mısır’a götürdü. Yusuf’un renkli elbisesini parçalayıp bir keçinin kanına bulayan ağabeyleri, Yusuf’un yırtıcı bir hayvan tarafından yendiğine babalarını ikna ettiler.

Ancak Yusuf’un sonradan Mısır Firavunu’nun vezirliğine yükseldiğinden ailesinin haberi yoktu. Ağabeyleri kıtlık zamanı mısır almak için Mısır’a geldiklerinde Yusuf tarafından kabul edildiler ama onu yüksek makamda tanıyamadılar. Yusuf ise onları tanımıştı ancak tanımamış gibi yaparak onları Mısır’ın savunmasındaki zayıflıkları keşfetmek üzere gelen casuslar olmakla itham etti.”

Casuslardan bahseden bir diğer olay ise İncil’de geçiyor. İncil’de Allah’ın Musa’ya “Kenan ülkesine casus göndermesinin” emredildiği belirtilirken, Hz. Musa, 12 casusu Paran Çölü’nden gönderdi. Casusların görevi Kenan ülkesine ilerlemek için yapılan istihbarat çalışmalarını öğrenmekti. Geri dönen on iki casus verdikleri bilgide, Kenan ülkesinin yağ ve bal akan bir ülke olduğunu dile getirdi. Bu casuslardan Yuşa ve Kalev, İsrailoğullarını bu bölgeyi ele geçirebileceğini söylerken diğer on casus bunu kabul etmedi.

Dünya İstihbarat Tarihi’ni kaleme alan Christopher Andrew Gizli Dünya adlı eserinde tarihin en eski dönemlerinden itibaren istihbarat ve casusluk faaliyetleri ile ilgili bilgi veriyor.

Odatv.com

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s