CHP DOSYASI /// SADİ ÖZGÜL : Sarı Öküz ve Canan Kaftancıoğlu


SADİ ÖZGÜL : Sarı Öküz ve Canan Kaftancıoğlu

Muhafazakar Demokratlar İstanbul’u kaybetmenin rövanşını demokratik olmayan yollarla teker teker alacaklarının ilk işaret fişeğini 2019 ortalarında attılar.

O tarihlerde başlayarak ardı ardı gelen ceza davalarında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na “terör örgütü propagandası yapmak” , “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Türkiye Cumhuriyetini aşağılama” suçlamalarıyla hapis ceza verilmişti. Toplamda 5 ayrı suçlamadan toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün ceza aldı. Son olarak Yargıtay 3. ceza daire toplam cezaların 4 yıl 11 ay 20 gün olan kısmını onayladı. Devamı gelip gelmeyeceği meçhul.

Her ne kadar Kaftancıoğlu ve partisiyle siyasi ve dünya görüşü olarak taban tabana zıt olsam da, şunu ifade etmek isterim ki, Muhafazakar Demokrat siyaset güdenler, 25 yıl sonra İstanbul’u kaybetmenin rövanşını demokratik olmayan yollarla teker teker alma konusunda ilk işaret fişeğini Kaftancıoğlu üzerinden atmışlardır.

“Boş ver… sanane.. ne halleri varsa görsünler… ateist bu… kocasıyla bir oturuşta domuzu götürdüler… oh olsun Allak böyle cezalarını böyle verir işte…” diyorsanız çürümüş ön yargılarınız gözünüzü kör etmiştir.

Hala bu görüşte iseniz size “Sarı Öküz” hikayesini mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

İşte ‘Sarı Öküz’ Hikayesi;

Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş. Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.

“Suç Hep O Sarı Öküz’de”

Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:

“Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz”de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım.”

Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz”ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.

“Aferin Sizi Kutlarız!”

Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk”u istemişler:

“Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim.”

Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk’u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.

“Nerede Kaybettik Biz Bu Mücadeleyi?”

Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzlerin sayısı azalmaya başlayınca güç ve birlik olarak zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek;

“Verin bize şunu, yoksa karışmayız demeye başlamışlar.

Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine; “Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu mücadeleyi? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük” diye sormuş.

Boz Öküz, Benekli Öküz”ün geçmişteki sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli; Biz Sarı Öküz”ü verdiğimiz gün kaybettik bu mücadeleyi…”demiş.

Sarı öküz hikayesinden çok dersler çıkarılmalıdır.

Siyasiler Canan Kaftancıoğlu’na bu yapılanları adil olmadığına ve siyasi olduğuna inanıyorlarsa buna en sert biçimde demokratik ve anayasanın kendine verdiği ifade özgürlüğü kapsamında Türkiye mitingleri ile itiraz edemezlerse, İstanbul seçimlerinde Millet İttifakında olanlar başta olmak üzere, Ekrem İmamoğlu lehine pozisyon alan diğer partilerden önemli isimler üzerinden demokratik olmayan farklı siyasi metotlarla rövanşının alınacağı ihtimali asla unutmamak lazım.

Bundan sonra Ankara’da asıl soru şu olmalı.

Sıra hangimizde !?

Vesselam…

Sadi ÖZGÜL

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s