İSTİHBARAT DOSYASI /// A. Cem Zincirli : İstihbarat


A. Cem Zincirli : İstihbarat

15 Mayıs 2022, 05:02

Bugün dikkatimi çeken bir haber vardı. Haber ABD ve Rusların tutuklu takası ile ilgili haber aşağıdadır.

ABD ve Rusya dün Türkiye’de tutuklu takası gerçekleştirdi. ABD, takastaki yardımları nedeniyle Türkiye’ye teşekkür etti.Rusya eski ABD piyadesi Trevor Reed’i ABD’li yetkililere teslim ederken, ABD ise Rus pilot Konstantin Yaroşenko’yu Rusya’ya iade etti.

Sonra düşündüm neden dünyanın en güçlü ülkelerinin istihbarat örgütleri de aynı şekilde çok güçlü. Aklıma en meşhuru ABD CIA, İsrail Mossad,Rusların eski KGB si aklıma geldi.

Google’da yaptığım araştırmada çeşitli istihbarat çeşitleri var. En bilinenleri askeri ve elektronik istihbarat ama ekonomik istihbaratta oldukça önemliymiş aşağıda yaşanan gerçek bir olay anlatılmış bana ilginç geldi.

Ekonomik istihbarat: 2000 li yılların en önemli istihbarat türlerinden biridir. Bu alanda çalışmalar 19. Yüzyıldan itibaren başlamıştır ve en çok dikkat çeken kuruluş Nathan Rothschild ismindeki özel bankacılık kuruluşudur.

1815 yılında waterloo savaşının neticesi avrupada henüz öğrenilmemişken Rotschild; Prusyalılar ve İngilizlerin Napolyon Bonapart’ı yendiklerini haber almış ve bu haberi iyi bir şekilde değerlendirerek elindeki resmi hisse senetlerini piyasaya sürmüştür.

Rothschild’in sağlam bir haber aldığını bilen diğer banka ve firmalar,ingilizlerin savaşı kaybettiğine ve hisse senetlerinin daha da düşecegine inanarak ellerindeki resmi senetleri derhal düşük bir fiyatla elden çıkarmışlardır.kısa bir müddet zarfında Rothschild tüm senetleri çok düşük bir fiyatla toplamış ve devasa bir servetin de sahibi olmuştur.

Yine ABD emekli bir istihbarat şefiyle yapılan bir röportaj aşağıdadır.

Balkanlardaki savaşta rolünüz neydi?

ABD’li emekli istihbarat şefi: biz bütün müttefiklerimize yardım ederiz. Onlara istedikleri araçları verin ama işlerine karışmayın dedim. Aynı şeyi güney Amerika’da da yaptık. Hepsine yardım ettik.

Sunucu: risk aldınız mı?

A: risk almayan şampanya içemez.

S: Misyon nedir?

A: Ülkemin ve ülkemin insanlarının çıkarlarını korumak, güvenliğini sağlamak ve bir nükleer savaşın çıkmasına engel olmak.

S: Hiç öldürme emri verdiniz mi?

A: Bazen 1-2 kişiyi gözden çıkararak binlerin, milyonların hayatını kurtarırsınız.

Neyse bu konular derin hadi bir istihbaratçı fıkrası koyalım buraya konuyu kapatalım.

İstihbarat teşkilatları arasında yarışma yapılıyormuş. Finale KGB (şimdi FSB), CIA, MOSSAD ve MİT kalmış.

Demişler ki ormana bir zürafa sakladık kim önce getirirse o birinci olacak. CIA gitmiş 2 saat sonra zürafa ile gelmiş, KGB gitmiş 1,5 saat sonra gelmiş, MOSSAD gitmiş 1 saat sonra zürafa ile gelmiş. MİT gitmiş yarım saat sonra fil ile gelmişler ama filin kafa göz yarılmış.

Adamlar yahu bu fil demişler.

Fil hemen atılmış.

Vallahi billahi ben zürafayım.

A.Cem ZİNCİRLİ

E-POSTA : alicem.zincirli

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s