ÖZEL HARP DOSYASI /// Serkan Yıldız : Bildiğiniz SADAT ve Bilmediğiniz SADAT


Serkan Yıldız : Bildiğiniz SADAT ve Bilmediğiniz SADAT

14 Mayıs 2022

Serkan Yıldız

E-POSTA : iletisim

Dün öğlenden sonra şirket merkezin önünde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklama yapmasıyla tekrar gündeme geldi SADAT… Tabii ki, her zamanki gibi Bay Kemal yine işin şovundaydı hatta bu sefer gereksiz “paranoyalarla” işi iyice abartmışa benziyordu. Bir Eğitim ve Danışmanlık şirketi nasıl olurda seçimlerde ortalığı karıştırabilir ki? İnsanın aklı almıyor sahiden… Bunlar hep; paranoya işte…

SADAT’ın misyonu – vizyonu ya da kuruluşuyla ilgili her isteyen resmi internet sitelerine girip okuyabilir, bilgi sahibi olabilir. ( https://www.sadat.com.tr/tr/ ) Bu yüzden burada, o yazılanları tekrar etmek kimseye bir şey kazandırmayacaktır.

Bilmeyenler için ise birkaç cümle yazalım; SADAT; Bir askeri eğitim ve danışmanlık şirketidir. Askeri düzeyde personel eğitim sonrası bazı sınavlar sonucunda kursiyerlerine sertifika verir. Önemli kısım burada; Ne sertifikasıdır bu? “Gayri Nizami Harp Uzmanı Sertifikası” Gururla duvara asabileceğiniz bir şey değil yani. Astığınızda ise birçok soruyla karşılaşırsınız ve en dikkat çekici soru şu olacaktır; “Hayırdır?” Ne cevap verirseniz verin artık…

İşte SADAT’ın en temel işi – işlevi ve görevi budur; “Gayri Nizami Harp Uzmanları” yetiştirmek.

Belli bir kurslar ve kurs sonlarında yapılan bir dizi test / sınavlar sonucunda tabii öyle her parayı basana vermiyorlar yani… Burayı özel İngilizce kursu mu sandınız? Yok öyle…

Bu kurslarda neler vardır peki; Öncelikle ana kurs paketleri mevcut. Sonra onun altında alacağınız eğitimler değişiyor; Ana kurs paketleri nelerdir peki?

En çok rağbet gören “Gayri Nizami Harp” ve hemen ardından “Keskin Nişancılık” geliyor.

Sırasıyla; “Koruma / VIP Koruma” , “Tahrip” , “İleri Avcı Kolu Düzeninde Muharebe” , “Topçu ve Havan İleri Gözetleyicilik” ve “Tank / ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı) ve diğer Zırhlı Araç Avcılığı / Muharebe Teknikleri”.

Yani gidip SADAT’a ücretini ödedikten sonra bu paketlerden birini seçip eğitimlere başlayabilirsiniz. Sakın; “İleri Avcı Kolu Düzeninde Muhabere” benim işime yarayacak?” demeyin.

Ne olur, ne olmaz. Ve bu durumlar hiç belli olmaz. “Boş iş bunlar” demeyin, bir gün gelir çok işinize yarayabilir hatta bundan tonlarca para kazanabilirsiniz…

Sonrasında bu seçtiğiniz pakete göre eğitimler başlıyor.

Bunlar nasıl eğitimler peki?

Sabah beşte kalkıp, güne sporla başladığınız (sanırım fazla kilo derdi olanlar için esnek bir seçim vardır) bir “Eğitim Kıyafeti ve postal” içinde (Üniforma değil aman ha sadece kotla – t-shirtle, gömlekle rahat edemezseniz diye size verilmiş bir kıyafet işte) önce teorik derslere başlıyorsunuz.

Sonra da alanda uygulama derslerine giriyorsunuz.

Gayri Nizami Harp paketi için alanda uygulama akla yatkında “Tank / ZPT ve diğer Zırhlı Araç Avcılığı / Muharebe ” paketinde alanda nasıl bir uygulamalı eğitim oluyor o kısım biraz karmaşık; Kursiyerlere Rus yapımı; “9M133 Kornet”lazer güdümlü Tanksavar füzesi ile maketlere mi ateş ettiriyorlar? Ettiriyorlarsa bu nerede oluyor?

Konya’da mı?

Tokat’ta mı?

Erzurum’da mı?

Bunlar biraz değişik sorular tabii…

Bu yüzden biz daha çok tercih edilen paket üzerinden gidelim…

Yani; “Gayri Nizami Harp Paketi”

Bu paketi tercih ettiğinizde yine üstünüz başınız eskimesin, kösele ayakkabılarınız yıpranmasın diye bir kıyafet ve postal veriyorlar ve yine sabah çok erken kalkıp, sporla güne başlayıp, kalori dengesi hesaplanmış menülerle beslendiğiniz, keyifli ve bir o kadar da eğlenceli kurslarınız başlıyor. Kolej havası gibi düşünün. Bu pakete özel, siz müşterilerini memnun etmek için bazı sürprizlerde hazırlanmış olabiliyor. Mesela “Sokak Hareketleri / Eylem Oluşturma – Tetikleme” dersinde sizleri yurt dışında uygulamalı bir derse alabilirler.

Üstelik Suriye’de.

Yani bu uygulamalı eğitimi almak için gidip – gidilebilecek en uygun coğrafya da.

İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye, bu dersi öğrenmek içinse Suriye’ye gidilir. Bunu herkes bilir sanırım… Demem o ki; firma verdiğiniz her kuruşu size geri ödüyor.

Böyle ciddi eğitim veren başka bir firma hatta bir “EĞİTİM” (!!!) firması bulamazsınız.

Sabotaj dersinde, kim bilir, eğer iyi bir sınav notu alırsanız size özel bir yerlere sabotaj düzenleme lüksüne bile sahip olabilirsiniz belki. “Baskın, Pusu, Tahrip, Kurtarma ve Kaçırma, Tedhiş” gibi konular biraz sıkıcı gelebilir ama en eğleneceğiz ders sanırım; “Suikasttır”.

Düşünebiliyor musunuz; Suikast dersi veren bir kurum. “Aman ne işimize yarayacak demeyin” hatta derslerde hocaya; “Hocam bunları gerçek hayatta nerede kullanacağız Allah aşkına?” gibi kelimeler etmeyin, uygulama dersinde hedef diye dikerler sizi tek ayak üzerinde tahtanın önünde rezil olursunuz… Benden söylemesi…

“İstihbarat” konusu da ilginizi çeker diye düşünüyorum. Bol bol “Kurtlar Vadisi”“Soğuk Oda”“Teşkilat” gibi komik diziler izlettirip, oradan soru soruyorlardır.

Başka ne yapacaklar sanki?

Sonunda kendinize “İstihbarat Uzmanı” diye bir hesap açıp, duygu yüklü – gizemli ve çok gizli bilgilere sahipmiş gibi tweetler atabilirsiniz bu dersten sonra.

Şimdi moda bu…

Dizilerden, TV şovlardan, istihbarat analizleri yapmak. Girin twitter’a, yer gök sallanıyor. En çok takipçi, etkileşim, onlarda…

“Gerilla Harekâtı” diye bir dersleri daha varmış orada hocalık yapan eski bir arkadaşımın dediğine göre; “Ne öğretiyorsunuz peki?” dedim; “Yani Devrem, işte Gerilla nedir, ne değildir, Gerillayla nasıl konuşursun, bir Gerilla ile karşılaşıldığında nasıl selam verilir, Gerillaca (teorik ders), Gerilla Mutfağı gibi konular…” dedi. “Eh” dedim, “Bu da iyiymiş… Farklı kültürler sonuçta…”

Aynı arkadaşım; “Psikolojik Harp” dersine de giriyormuş. Orada da sanırım; “Harp sırasında psikolojisi bozulanlarla, 10 Altın kuralda; İletişim Tekniklerini” gösteriyorlardır. Yoksa o bildiğiniz “Psikolojik Harp” değildir.

Ha bir de unutmadan, en güzel kısmı şu; “Özel Kuvvetler Harekâtı” diye bir derste varmış. Türk Silahlı Kuvvetlerin 2,5 yılda verdiği eğitimi adamlar size 3 ayda öğretiyorlar. Bere var mı yok mu emin değilim. Siz paketi seçmeden önce onu bir sorun, emin olun… Bordo derler “Pembe” verirler sonra saç uzatmak zorunda kalırsınız.

En kötüsü de TV’lerde “İlhak Uzmanı” yazarlar isminizin altına. Bu kısımları iyice konuşun yani. Sonra kendinizi elelalem güldürmeyin.

İşte böylesine masum, eğlenceli ve tek amaçları “EĞİTİM” olan bir şirket SADAT.

Öyle “Paramiliter Silahlı Güç” falan?

Aman ha…

Günahlarını alırsınız.

Ekmeklerinden edersiniz 4.000 kişiyi… (Rakam değişkenlik gösterebilir, her gün güncelleniyor çünkü)

Bu tip panayır şenliğinde ki kursları bitirdiğinizde, tekrar evinize dönüp gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Hiçbir yükümlülüğünüz yok yani. İlle de “Sen bu kursları gördün, al bakalım yeni görev yerin burası… Al bu da harcırah, şimdi 15 gün içinde git yeni yerine yerleş” demiyorlar.

Sadece iyi bir nişancı, iyi bir suikastçı, Psikolojik Harp tekniklerini bilen, sokak olaylarını organize etme, kışkırtma yetisine sahip, sabotaj uzmanı, insan kaçırıp fidye isteyebilecek kadar bilgili, Gerilla ve Özel Kuvvetler Harekâtlarına aşina ve pırıl pırıl kuşe kâğıda basılı, yaldız çerçeveli “Gayri Nizami Harp Uzmanı” sertifikanızla, masum ve renkli hayatınıza devam edersiniz.

Bir iş müracaatında bunları CV’nize ekleyebilirsiniz. Nasibin nereden geleceği belli olmaz.

Kötü yanı şu “Özel” olmuyorsunuz bu sertifikayı alınca. Çünkü siz gibi binlerce kişi var.

Nerededir onlar?

Ne yaparlar?

Ne yerler, ne içerler, neyi beklerler ya da bekliyorlar bilinmez ama bu işler bir günde patlak verebilir. Hatta öyle bir gün gelir ki; tüm bu eğitim ve kurslarda öğretilenleri “gerçek hayatta” kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Hatta birileri bunları kullanın diye size para bile verebilir. Sadece hobi (!!!) amaçlı gittiğiniz kursun paraya dönüşmesi kadar güzel bir şey olabilir mi ki?

Ve tabii parayı veren düdüğü de istediği gibi çalar. Ya da en çok kim para verirse o da sizin hizmetlerinizden faydalanabilir. Ki ücretini ödediği mal ve hizmetinde ona dönüşünü de ister normal olarak. Ticaretin kuralı değil midir bu zaten?

Ve sizin bu yetenekleriniz varken, size para verdilerse muhtemelen sizden şarkı söyleyip, dans etmenizi de istemeyecektir.

Artık ne isterse, ne dilerse yaparsınız. “Müşteri her zaman haklıdır” ve “Müşteri, sizin veli nimetinizdir” İster bir kişi olur bu, ister bir kurum, ister bir tüzel kişi, ister bir ülke hatta kim bilir belki bir siyasi bir parti bile olabilir sizden hizmet satın alan…

Sizden bunları satın alması içinse onun karşısında tabii ki mücbir sebepler de olması lazım değil mi? Yoksa sadece aracının kapısını açsın / kapatsın diye bu kadar donanımlı insanlara çuvallarla para ödemek biraz akılsızlık olur.

Mücbir bir sebep?

Hım…

Onlar da ne olabilir? İşte bilindik şeyler yahu…

Çocuğunuzun halı saha maçında kavga çıkma ihtimaline karşı önlem olur, eşinizin pazarda korumalığı olur, yağmur yağdığında şemsiyesini tutmak olur ya da bir seçim olur, seçim ertesi olur hatta belki de istediği bir şey olmayınca sinirlenen, ultra zengin birinin istediği şey olsun diye para harcama isteği gelmiş ve sizinle el sıkışmış olabilir…

Gayet masum, eğitici ve işlerinde çok ciddi bir şirket işte bu SADAT.

Öyle Sedat Peker’in dediği gibi, El Nusra’yı eğitmek, harbe hazırlamak, gerilla ve özel kuvvet harekâtları konusunda kurslar falan hepsi yalan…

Bay Kemal zaten iyice septikleşmiş…

Sayın Akşener’de zamanında; “Konya’da ve Tokat’ta eğitim kampları” olduğunu söylemişti. Bu da yalan. Hatta bazı milletvekilleri (İsmini vermek gibi olmasın ama Fikri Sağlar) Meclis’e soru önergesi bile vermişti SADAT’la ilgili.

Adamlar, ekmeğinde – işinde – gücünde. Tek dertleri; Eğitim – Öğretim – Bireysel Gelişim. Başka hiçbir şey yok yani… Öküz altında buzağı aramaktan da vazgeçin artık… Ne olmuş yani; 4000 tane “Gayri Nizami Harp Uzmanı”varsa…

Bunlar gelip de seçimlerde ortalığı karıştıracak değiller ya?

Ya da bir partinin silahlı gücü mü olacaklar?

Oldu olacak muhalifleri avlamak için çatılarda da gezecekler deyin iyice gülelim, eğlenelim; “Hepimiz burada bir sinerji yaratalım!”

Azıcık ciddiyete davet ediyorum sizleri, lütfen!

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s