SAĞLIK DOSYASI /// BERKANT YÜKSELTÜRK : Sağlıkçıların Kanı Kırmızı (mı)! ???


Sağlıkçıların Kanı Kırmızı (mı)!?

BERKANT YÜKSELTÜRK : Sağlıkçıların Kanı Kırmızı (mı)! ???

Lokanta, kafe, eğlence mekanlarında, AVM ve toplu taşımada her an tartışmalar çıkabiliyor…

Bazen tartışma kavgaya dövüşe bile dönüşebiliyor.
Sıkıntı büyürse ya vatandaşlar kavgayı ayırıp sükunet sağlıyorlar ya da polis çağrılıyor ve gerekli işlemler yapılıyor.

Şimdi asıl konumuza gelelim.

Sağlık Bakanlığı hastanelerde sıkıntı çıkaranlara kanunların daha sert uygulanacağını ve mahkemelik olunduğunda karşı tarafa herhangi bir “iyi hal indirimi” olmayacağını sevinçle ilan etti. Bir nevi kendi personelini imtiyazlı duruma getirdi.

  • Türkiye Cumhuriyeti Devletinde kanunlar herkese eşit şekilde uygulanır. Anacak bazı sektörler, meslek kolu ve zümrelere “daha da eşit uygulanır” anlamı çıkarmaz mı vatandaşlar bu durumda?
  • Bu durumda vatandaş; “hastane personelinin canı can da bizimki patlıcan mı” demez mi?

Özellikle 2.5 yıllık küresel salgın denilen plandemi sürecinde dayatılan uygulamaların ve o süreçte daha deney aşamasında olan “aşı adayı” kimyasal sıvıların olası yan etkilerinin iyice ayyuka çıktığı güncel/şimdiki dönemde alelacele aşı firmalarının ürünlerini “kesinlikle olmalısınız” diye savunan sektörü adeta “korumaya” almak çok manidar.

  • Tartışmalar, kavgalar, yaralanmalar sadece hastanelerde mi oluyor?
  • Onlarca güvenlik elemanı olan hatta hastane polisinin bile bulunduğu bir sektöre niçin ayrıcalık verilmek isteniyor?
  • Bu ayrıcalığa meşruiyet kazandırmak için mi aylarca Tv kanallarından hastane acil servislerindeki bazı görüntüler tekrar tekrar izlettirildi insanlara?

Ne hikmetse o görüntülerde hep vatandaş cani ruhlu psikopat, sağlık görevlileri ise “melek” olarak lanse edildi hafızalara. İlmek ilmek şuur altlarına “hastane çalışanları haklı, hasta yakınları saldırgan ve suçlu” algısı öyle bir yerleştirildi ki bugünlerde getirilmek istenen kanuni düzenlemeler hiçbir tepki çekmesin kamuoyu tarafından diye…

Şunu da ifade etmeden geçmemek gerekir

Yalnızca bizim ülkemizde değil, tüm dünyada enjekte edilen “aşı adayı” kimyasal sıvılar ile kutu kutu içirilen ilaçların yan etkilerinin sebep olduğu; kalp krizi, beyin kanamaları, hepadit B, Aids, zone ve kanser vakalarında üstü örtülemez derecede bir artışa neden olduğu tartışılıyor.

Maske, mesafe, pcr testi, doz doz aşılanma çağrılarını yapan bir sektöre böyle bir imtiyaz istenirse, bu da vatandaşlar arasında ister istemez tartışmaya yol açar.

  • Eğer “iyi hal indirimi” yanlış ise, bunun herkese uygulanması gerekmez mi?
  • Ne yani hastane dışındaki kavgalarda meydan yaralanmalar ve sonrasında akan kan sağlık personelinin kanından daha mı değersiz?

Acilde çalışan personelin, toplulukların psikolojisini anlama ve yönetme noktasında formasyon kazandırılması ve bilinçlendirilmesi konularına biraz daha özen gösterilip, oralarda tecrübeli personelin istihdamı, güvenliğin artırılması daha iyi sonuçlar verecektir. Bu da ayrıcalıklı konum elde etme çalışmasından daha adil olacaktır halkın nazarında.

Eğer kanunlarda herhangi bir değişiklik yapılacaksa da herkese adil ve eşit yapılsın ki kimsenin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına ve devletin adil olmadığı düşüncelerine kapılmalarına fırsat verilmesin.

Berkant YÜKSELTÜRK

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s