ÖZEL ASKERİ ŞİRKETLER DOSYASI /// ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : Fransız istihbaratının hede findeki SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi !!!!


ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ : Fransız istihbaratının hedefindeki SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi !!!!

22-05-2022

SADAT yeniden gündemde. Nedense kamuoyunda pozitif bir imajı yok çünkü iletişim sorunlular. Baştan belirteyim, özel güvenlik şirketi SADAT’ın yurtdışındaki faaliyetleri beni rahatsız etmiyor. Bununla birlikte bir siyasi partinin milis gücü gibi pazarlanması, Mehdinin Ordusu gibi akıl fikirden yoksun misyon yüklenmesi veya Cumhuriyet rejimi ile hesaplaşma iddiaları hususunda aynı duygu atmosferinde olduğumu söyleyemem.

Seçim tarihi yaklaştıkça seçim güvenliği ekseninde SADAT’ın, iktidar partisi tarafından Demoklesin Kılıcı misali, toplum üzerinde baskı aracı gibi kullanıldığı söylenebilir mi bilmem? Amma velakin bazı iktidar partililerin bu durumdan gocunduğunu sanmam.

Belki bazı şirket çalışanları veya yöneticilerinin iktidar partisinin desteğini alabilmek adına kendilerini partinin milis gücü gibi takdim edip etmedikleri tahkike muhtaç bir ayrıntı. Belki yasal açıdan ihtiyaç olursa adli makamlar bu konuda takip edilmesi gereken prosedürü başlatabilir. Şirket yöneticileri zaten iki de bir, gizli saklı birşeyleri olmadığını söylüyor. Onlar için de iyi olmaz mı?

Kılıçdaroğlu soluğu neden SADAT önünde aldı?

Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu kararı ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun seçim güvenliğini bahanesiyle arkasına TV kameraları ve bir grup partiliyi alarak SADAT’ın kapısına dayanması, yeni dönem CHP klasiği.

Hem dostlar alışverişte görüyor hem de maksat hasıl oluyor, zevahiri kurtarıyorlar. Belki gençler, zevahiri bilmez. Daha Türkçesi; “bir işi gereğince değil, yapılıyor dedirtmek için üstünkörü bir biçimde yapıyor” görünüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da CHP milletvekilleri ile birlikte gayrınizami harp eğitimi veren Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (SADAT) Beylikdüzü‘ndeki genel müdürlük binasına gitmesinin ardından sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimler öncesinde "zulmü artırma niyetinde olmak"la suçlayan Kılıçdaroğlu, "SADAT’tan da medet umuyorsan bil ki her türlü pisliğe karışmış bu zorbalardan zerre korkuyorsak namerdiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu ve başkanı olduğu SADAT şirketinin "paramiliter bir kurum olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yani işleri suikastçı, provokatör ve terörist yetiştirmek. Erdoğan kaçakları da ülkeye bu kafayla soktu. Başka ülkelerin camilerinde bu paramiliter kafayla namaz kılacaktı, ne oldu? 8 milyon sığınmacı Türkiye’nin cenaze namazını kılmaya çalışıyor" dedi.

Selden kütük kapma veya yangını körüklemede Kılıçdaoğlu‘ndan geri kalmayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, “uluslararası savunma danışmanlığı” verdiğini ifade eden SADAT’ın Türkiye sınırları içerisinde silahlı eğitim kamplarına ait fotoğrafları gördüğünü kaydetti. Akşener daha öncede Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları olduğunu belirtmiş, daha sonra partisi ile yolunu ayıran Ümit Özdağ da bu iddiayı sürdürmüş ve bu kampların SADAT’la ilişkili olduğunu ima etmişti.. SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi ise bu iddiaları "tamamen iftira, hayal mahsulü! Bunların SADAT’la alakası yok. Hiçbir eğitim tesisimiz yok" diyerek reddetmişti.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı da köşe yazısında Kılıçdaroğlu’nun hamlesi hakkında; CHP’nin, SADAT hakkında alarma geçme nedenini, “’Erken veya zamanında seçim akşamı Yüksek Seçim Kurulu’ndan veri akışı engellenecek. Sonra AK Parti lehine veriler kanallara iletilecek ve gece erken saatlerde iktidarın seçimi kazandığına dair TRT ve hükümete yakın kanallardan yayın yapılmaya başlanacak. Aynı anda sokaklarda SADAT kontrolündeki gruplar kutlamaya yapmaya başlayacak” iddiasında bulundu.

Hatta Ankara’nın derin kulislerinde CHP liderine, sözde devletin bazı istihbarat birimlerinden bilgi gittiğini, Kılıçdaroğlu‘nun bu hamlesi ile olası seçimlerde SADAT’ın müdahalesinin önünün kesildiğinin konuşulduğunu belki duyanlarınız vardır. Bu tezi ortaya atanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun SADAT açıklamasına ilişkin, "Bu çıkışın suflesinin nereden geldiğini, neyi amaçladığını, niçin şimdi yapıldığını da çok iyi biliyoruz. Başaramayacaksınız" derken, SADAT’ın yöneticileriyle hiçbir ilişkisinin olmadığını savunmasını delil gösteriyor.

ABD Büyükelçisi Jeffry Lane Flake, CHP liderine SADAT’ın dosyasını mı verdi?

SADAT’a yakın kaynaklar ise 13 Nisan 2022‘de CHP Genel Merkezinde gerçekleşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ABD Büyükelçisi Jeffry Lane Flake‘in görüşmesine dikkat çekiyorlar. Onlara göre, kendilerine yönelik dezenformasyonun arkasında CIA ve ABD gizli servislerinin himaye ettiği Blackwater gibi rakip yabancı güvenlik şirketlerinin propagandası var.

CHP’den yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry Lane Flake’i CHP Genel Merkezi’ndeki makamında kabul ettiği, Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz’ün eşlik ettiği belirtiletek geçiştirilmişti.

SADAT dosyasını ABD Büyükelçilik Baş Müsteşarı Scott M. Oudkirk mı hazırladı?

Ancak gazetecilere verilen görüntülerde ve ziyaretçi listesinde yer almayan bir ABD’li daha vardı, Ankara’daki ABD Büyükelçiliğinde 2021 yılının Temmuz ayında Baş Müsteşar olarak görevine başlayan Scott M. Oudkirk. ABD Dışişleri Bakanlığında kıdemli bir meslek memuru olan Oudkirk, daha önce iki görevlendirme ve bir uzatılmış geçici görev kapsamında Ankara ve İstanbul’da toplamda yedi yıl bulundu.

İddia o ki Libya’da, Suriye’de, Irak’ta, Afrika’nın birçok yerinde ABD’nin ayağına takılan Türkiye mahreçli özel güvenlik şirketi SADAT hakkında bazı bilgilerin dosya halinde Scott M. Oudkirk ve ekibi tarafından derlendiği, analiz edildiği ve yönlendirme amaçlı olarak Büyükelçinin ziyareti sırasında CHP Genel Başkanına iletildiği şeklinde.

Hadi bakalım ayıklayın da görelim pirincin taşını?

SADAT’ı ilk kim gündeme taşıdı?

Muhtemelen bu soruya şirket yetkilileri, ABD’li analist Michael Rubin’in yazılar kaleme almaya başladıktan, “FETÖ’ye yakın olduğu bilinen Fuat Avni isimli Twitter hesabının da paylaşımlar yapmasının ardından SADAT’ın tartışma konusu olduğunu ve hedefe konduğunu” söyleyerek cevap verirler.

Michael Rubin’e göre kadrosuzluk nedeni ile emekliliğe sevk edilen Adnan Tanrıverdi’nin SADAT kurucu başkanı olması ve bazı faaliyetleri şimşekleri üzerine çekti. 15 Temmuz darbe girişimini bastırmaya yönelik bazı toplulukları organize ettiler.

Michael Rubin’in karaladıklarına bakılırsa; şüphelerin odağında darbe akşamı Japon Ninja gibi gölgelerden ortaya çıkan özel bir paramiliter grup olan SADAT’ın faaliyetleri var. Görgü tanıkları, SADAT üyelerinin kalabalığa ateş ettiğini ve Türk askeri yetkililerinin en azından Boğaziçi köprüsünde meydana gelen kayıpların bir kısmı için SADAT keskin nişancılarının sorumlu olduğundan şüphelendiğini söylüyor.

Görgü tanıklarının yanı sıra Türkiye’de konuşlu NATO savunma ataşeleri; Brüksel’deki NATO karargahında görevli yetkililerin SADAT’ın, darbe sırasında sivillere ayrım gözetmeksizin ateş ettiğini belirtmişlerdi. Rubin bizi bizden daha çok mu düşünüyor ki SADAT’ın Orta Asya ve Avrupa’daki istihdamı ve eğitimi konusunda da endişelerini dile getiriyor?

Adnan Tanrıverdi, Nasrettin Hocanın memleketlisi…

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi‘nin ilginç bir yaşam öyküsü var.

Konya Akşehirli. Nasreddin Hocanın memleketinden. Akşehir merkezden mi köylerinden mi bilmiyorum. Akşehir, cumhuriyet öncesi Müslüman Türk ahalinin yanı sıra gayrimüslim tebadan Rum ve Ermenilerin birlikte yaşadıkları bir yer.

Ermenilere ait Akşehir’deki Surp Yerrortutyun Kilisesi’nin 2017’den bu yana süren restorasyonu tamamlandı. Kültür merkezi olarak faaliyet gösterecek olan kilise, Anadolu’daki en büyük Ermeni kiliselerinden biri olarak biliniyor.

Raymond Kevorkian’ın ‘1915 Öncesinde Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeniler’ kitabında verdiği bilgilere göre, Konya Akşehir’de 1915 öncesinde 4 bin 950 Ermeni yaşıyordu. 1859 yılında inşa edilen Surp Yerortutyun Kilisesi’nin yanı sıra ilçede dört Ermeni eğitim kurumu da bulunuyordu. Bu okullar arasında Surp Istepannos Okulu eğitim kalitesinin üstünlüğüyle bütün vilayetlerde ün salmıştı. İlçede Ermeni zanaatkârları kürkçülük, dericilik, halıcılık ve hırdavatçılıkla tanınıyordu.

Isparta ve Konya civarında halk arasında Makaryos’un Akşehir’e bağlı Engili ve Bermende (Savaş) köyünde yaşayan Rumlardan olduğu, Engili köyünün eski adının da Patrik olduğu söylentisi hayli yaygın. Bermendas (Bermende – Savaş) Akşehir Bermende köyündeki kiliseler Cumhuriyet döneminde yıktırıldı.

1906 Konya Salnamesi’ne göre Rumlar’dan 30 aile, Akşehir Ortodoks cemaatini meydana getiriyordu. Akşehir’de dini bakımdan Konya’ya bağlı bir Rum kilisesi vardı. Akşehirli Ortodoks Hristiyanlar, Orta Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi Akşehir’de gebran adıyla anılan Türkçe konuşan ve Türkçe isimler alan Hristiyan Türkler’dendi. Bunların konuştukları dile Karamanlıca, kendilerine de Karamanlı deniliyordu.

1927 nüfus sayımında Konya vilâyetine bağlı Akşehir’de 45.988 kişi sayılmıştır. Aynı yıl Akşehir’de yaşayanların ana dili bakımından nüfus ise: Anadili Türkçe olanlar 45.028, Rumca olanlar 18, Ermenice olanlar 1, Fransızca olanlar 18, Yahudice olanlar 8, Çerkezce olanlar 247, Kürtçe olanlar 111, Tatarca olanlar 161, Arnavutça olanlar 160, Bulgarca olanlar 2 kişi olarak belirlenmişti.

Adnan Tanrıverdi, 1944 Konya Akşehir doğumlu. İlk, orta ve liseyi memleketinde okumuş. Liseden sonra zooloji bölümünü kazanmış. Ancak ne hikmetse sadece bir yıl okuyup, okulu bırakmış. Ertesi yıl Kara Harp Okulu sınavına girip kazanmış. O zaman Harp Okulları 2 yıllık olduğundan 1966’da mezun olmuş.

1967’de Topçu ve Füze Okulu eğitimini tamamlayıp teğmen olarak başlamış mesleğine. Yüzbaşılığa yükseldikten sonra Kara Harp Akademisi’ni bitirip ‘Kurmay Subay’ olduğunda sene 1978. 1980’de Silahlı Akademisini de bitirip, Adapazarı’nda istihbarat şube müdürlüğü ve kurmay başkan vekilliği yapmış. 30 Ağustos 1992’daki YAŞ’ta tuğgeneralliğe yükselen Adnan Tanrıverdi, 1992-1995 yılları arasında üç yıl Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı yapmış. Tanrıverdi, 1995–1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 1996’da İsmail Hakkı Karadayı’nın Genelkurmay Başkanlığı döneminde, kendi rızası olmadan emekli edilmiş. Gerekçe ise kadrosuzluk.

SADAT, 28 Şubat 2012’de emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafından kuruldu. SADAT’ı kurmadan önce ABD’de askeri strateji alanında danışmanlık yapan Amerikalı özel şirketlerin çalışmalarını yerinde incelemiş. Tanrıverdi, Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda yaklaşık 30 yıl görev yaptı. Kara Harp Akademisi’nde eğitmen olarak derslere giren Tanrıverdi’nin öğrencilerinden biri de Savunma Bakanı Hulusi Akar‘dı.

Anlatmakta zorlandığım bir hususu sizlerle paylaşayım. Özel Kuvvetler Komutanlığı yapmış birisi emekli olduktan sonrakendi kariyerine uygun onca iş dururken neden gider bir radyonun ve bir cami derneğinin başkanlığını yapar?

Fransız istihbaratının kadrajına takılan Özel Harpçi!..

SADAT’ın faaliyetlerine ilk dikkati çeken ecnebi Michael Rubin olsa da Fransız istihbaratının bu konuya en az CIA kadar ilgi gösterdiği ortada. Çünkü sömürgeci Fransızların kuyruk acısı en az Sam Amca’nın gayri meşru çocukları kadar. Çünkü Kara Afrika’nın batı emperyalizmine karşı direniş hareketlerinin öncü kadrolarına SADAT tarafından eğitim veriliyor olabileceği onları kudurtuyor.

Bu konu ile ilgili Fransa’nın dış istihbarat teşkilâtı Direction Générale de la Sécurité Extérieure DGSE ile birlikte Fransa Askeri İstihbarat Müdürlüğü/ Direction du renseignement militaire DRM müşterek çalışıyor. Yerli işbirlikçileri mevcut. Açık istihbarat kanallarını kullanarak her türlü malumata ulaşabiliyorlar. Fransız Büyükelçiliği siyasi müsteşarı ve askeri ateşesi popolarına pancar motoru takılmış gibi koşturuyor.

Fransızların endişesi, arka bahçeleri gördükleri Afrika kıtasında hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağı. Fransız istihbaratı, zaman zaman özel güvenlik şirketi SADAT’ın özellikle Libya, Suudi Arabistan, Pakistan ve bazı Afrika ülkelerinde askeri eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdiğini medyaya servis ediyor.

Fransız İstihbarat Araştırma Merkezi adlı düşünce kuruluşuna göre SADAT, halihazırda en az 22 Müslüman ülkede askeri danışmanlık faaliyeti yürütüyor. SADAT’ın Libya’da Hafter’e karşı savaşan güçlere destek verdiği iddiaları öne sürülüyor.

Özellikle SADAT’ın Libya’daki aktif rolü sayesinde, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Libya ordusu, Halife Hafter güçlerine karşı sahada ciddi kazanımlar elde etti. SADAT’ın Internet sitesinde Suriye, Mısır, Tunus’da “hizmet” verildiği alenen söyleniyor.

Ağustos 2020’de Batı Afrika ülkelerinden Mali’de düzenlenen darbe ile Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita’nın yedi yıllık iktidarına son verilmiş, darbeciler Keita’nın işadamı oğlu, Başbakan Boubou Cisse ve pek çok bakanı darbenin merkezi başkent Bamako yakınlarındaki Kati’deki bir garnizonda gözaltına alınmıştı. Bazı haber sitelerinde “Mali’deki darbenin arkasında SADAT ve Saray mı var?” başlıklarının atılması dikkat çekmişti.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Mali’de, Fransa yanlısı politika izlemekle suçlanan Devlet Başkanı Keita’nın yönetiminden rahatsızlık duyan halk günlerdir gösteriler düzenliyordu. Gösterilerin liderliğini ise başkent Bamako’daki Merkez Camii’nin İmamı ve Eski Yüksek İslam Konseyi Başkanı Mahmut Dicko yapıyor.

Karizmatik bir kişilik olan Dicko’nun Türkiye ile yakın ilişkileri de bulunuyordu. Son dönemde Türkiye’den Mali’ye yapılan ziyaretlerde Dicko da görüşülen isimler arasında yer alıyordu. Dicko‘nun, Türkiye’nin Bamako’da yaptırdığı Eyüp Sultan Camii’nin arsasının alınmasında aracılık yaptığı öne sürülmüştü. Dicko ile ilgili başka bir iddia ise Milli Görüş Hareketi ile kurduğu yakın diyalog.

Darbeyi gerçekleştiren isim olarak ön plana çıkan Albay Malik Diaw’ın ise darbeden yaklaşık iki hafta önce Rusya’dan döndüğü belirtiliyor. Diaw’ın bir süredir Rusya’da askeri eğitim aldığı ifade ediliyor. Darbenin diğer önde gelen figürleri ise Albay Sadio Camara ve Tuğgeneral Fanta Madi Dembele.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski askeri danışmanlarından ve SADAT adlı paramiliter grubun lideri emekli General Adnan Tanrıverdi ise 15 Mayıs 2014 tarihli “Türk Savunma Sanayiindeki Gelişmeler ve Türkiye Afrika İlişkileri” başlıklı sunumunda ilginç ifadeler kullanıyor. Tanrıverdi, “Bunun yanında Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Nijerya gibi bazı kritik bölgelerdeki dış destekli ayırımcı ve İslâmi kesime dönük devlet terörünün de, engelleyici tedbirlerle birlikte dikkatli etüt edilmesi gerektiği kanaatindeyim“ ifadelerini kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Aralık 2019 bir televizyon programında Fransa’nın Afrika politikasını eleştirirken şu ifadeleri kullanıyor: “Sadece burada kalmıyor, gidiyor Mali’ye. Neymiş çağırmış da onun için gitmişler. Bunları kendisine söylediğim için söylüyorum. Mali’de ne işin var senin?

Putin yönetimine yakınlığıyla bilinen Federal Haber Ajansı, Özgür Suriye Ordusu militanlarının SADAT ekipleri tarafından Libya’ya götürüldüğü iddia edilmişti.

Tanrıverdi, 2018’de Erdoğan ile birlikte Paris’i ziyaret etti. MİT Başkanı Hakan Fidan da gezideydi. Ancak Tanrıverdi’nin Resmi heyette ismi geçmiyordu. Bu ziyaret sırasında ne tür görüşmeler yaptığı, ne konuşulduğu ya da hangi konularda anlaşıldığı bilinmiyor. Paris bölgesinde işsiz bir Fransız-Türk elektrikçi Zekeriya Çelikbilek, Tanrıverdi’yi Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında Boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metre olan Arc de Triomphe Zafer Takı’na götürüyor. İşte Fransızlar bu ‘Zafer Takı’na fena takılmışlar. İstihbarat raporlarına bakılırsa halen orada debelenip duruyorlar.

"Erdoğan, Wagner’e rakip olması için elit paralı asker gücü oluşturuyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı ve Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (SADAT) kurucusu Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, İngiliz Sunday Telegraph gazetesine "Suriye’ye ya da Libya’ya paralı asker göndermedik" demiş, Türkiye’nin SADAT gibi "onlarca belki de yüzlerce şirkete ihtiyacı olduğunu" söylemişti. Sunday Telegraph, Adnan Tanrıverdi’yle röportajını da içeren haberini, internet sitesinde "Erdoğan, Wagner’e rakip olması için elit paralı asker gücü oluşturuyor" başlığıyla yayımlamıştı.

Sunday Telegraph, Adnan Tanrıverdi’yi şöyle tanımlıyor:

"Kimilerinin gözünde İslam dünyasının en güçlü kiralık katili, emrinde binlerce savaş tecrübesine sahip Suriye’den paralı askerler olan eski bir general. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın sırdaşı olan Adnan Tanrıverdi, sabotajdan, kontrgerilla harekatına ya da suikastlere kadar savaşın bütün karanlık sanatlarında uzmanlığı olduğunu iddia ediyor."

SADAT diğer modern ve özel askeri şirketler gibi hükümetlere askeri ve kontrgerilla harekatı kapsamında eğitim vererek operasyonlarını yürütüyor. Hatta ABD Savunma Bakanlığı SADAT’ın, Türkiye’nin destekliği güçlerin yanında savaşmak üzere Suriyeli milisleri eğitmek için Libya’ya uzmanlarını gönderdiği gibi iddialar içeren raporlar hazırlamıştı. ABD ordusunda görevli Matt Powers tarafından kaleme alınan bir raporda, Suriye’deki vekil savaşçıların Türkiye adına daha sonra başka savaş bölgelerine gönderilmesinde SADAT’ınkolaylaştırıcı” rolü oyladığı iddia edilmişti.

Dış Politika Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Programı Direktörü Aaron Stein ise AFP’ye yaptığı açıklamada, Türk istihbaratının vekil savaşçılar için ödeme yaptığı ve bunları yurt dışındaki operasyonlar için kullandığına dair spekülasyonlar olduğuna dikkati çekerek, “Bununla birlikte bunun tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyoruz” demişti.

SADAT ile ilgili FETÖ’cülerin iddiaları…

15 Temmuz darbe girişiminden birkaç hafta önce paralel devlet yapılanması FETÖ terör örgütüne yakın isimlerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda, isim vermeden Erdoğan’ın “iç savaş” çıkaracağı ve bunun için kadro kurduğu iddia edilmişti. “Gizli Bildiri” adıyla yeni açılan bir hesaptan paylaşılan bir isim listesinde, SADAT’ın kurucusu olan Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi‘nin de ismine yer verilerek “Müstebit iç savaş çıkarmakta kararlı. Katliam görevi Sadat Güvenlik A.Ş’ye verildi. Kadro 28 Şubatçılar, Işid ve El Kaide üyelerinden oluşuyor” diye yazılmıştı.

Bu açıdan FETÖ’cülerin CIA’nın sözcülüğünü yapmakta ne kadar hevesli oldukları söylenebilir.

SADAT’çılar “Mustafa Kemal’in askerleri” mi “Mehdi’nin ordusu” mu?

Sonuçta SADAT, Türkiye ve uluslararası platformlarda yasal çerçevede faaliyet gösteren, iktidara yakın ideolojik çizgide duran özel bir güvenlik şirketidir. Dediğim gibi, yurtdışı faaliyetlerinden çoğu kimse gibi ben de tahatsız değilim.

Kamuoyunda Milli İstihbarat Teşkilatı’nın mevcut yönetim kadrosu ile uyımlu oldukları imajı mevcut. Ancak özelikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde aynı uyumu gösterebilecekleri komutan kademesi olduğu su götürür. SADAT’ın faaliyetlerinin TSK tarafından onaylandığı söylenemez. Çünkü SADAT yönetiminin Cumhuriyet değerleri ile barışık olmadığı ortada. Sormak lazım, “Mustafa Kemal’in askerleri” mi “Mehdi’nin ordusu” mu?

***

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

LİNK : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54148166

LİNK : https://www.sadat.com.tr/tr/hakkimizda/belgelerimiz.html

LİNK : https://tele1.com.tr/fransada-secim-ikinci-tura-kaldi-600183/#google_vignette

LİNK : https://kronos35.news/tr/kim-bu-erdoganin-devrim-muhafizi-adnan-tanriverdi/

LİNK : https://www.parlamentohaber.com/iste-yeni-kontrgerilla/

LİNK : https://haber.sol.org.tr/toplum/sadat-heyeti-cemaatci-pasa-ile-gorusmus-166063

LİNK : https://haber.sol.org.tr/toplum/sadat-devlet-sessiz-iktidar-sessiz-tsk-sessiz-karanlik-bir-ozel-guvenlik-orgutu-161638

LİNK : https://www.independentturkish.com/node/511791/haber/akşener-sadatın-kamp-fotoğraflarını-gördüm

LİNK : https://ahvalnews.com/tr/mit/fransiz-gazeteci-mitin-gulencilere-ve-kurtlere-suikast-planlarini-anlatti+&cd=28&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

LİNK : anfturkce.com/analIz/turk-suikast-timi-fransa-merkezli-saray-ile-dogrudan-baglantili-161770+&cd=20&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

LİNK : https://www.krttv.com.tr/gundem/sedat-peker-sir-perdesini-aralamisti-sadat-kurucusu-adnan-tanriverdi-h99012.html

LİNK : https://t24.com.tr/haber/sadat-sirketimiz-parali-asker-orgutu-degil-suclamalar-erdogan-in-imajini-zedelemek-icin,987697

LİNK : https://www.politez1.com/detail/-/10468/malideki-darbenin-arkasinda-sadat-ve-saray-mi-var#.YoeiJ-hByM8

LİNK : https://www.farsnews.ir/tr/news/14010225000255/Kılıçdarğl’ndan-Erdğan’a-Sada-yarısı

LİNK : https://www.aydinlik.com.tr/koseyazisi/tanri-verdi-98662

LİNK : https://yetkinreport.com/2019/12/19/libya-ikinci-suriye-olmamali/

LİNK : https://noktahaberyorum.com/ak-kontr-gerilla-yapilanmasi-sadat-2.html

LİNK : https://tr.euronews.com/2021/06/18/sadat-nedir-neden-kuruldu-ve-faaliyetleri-neler

LİNK : https://www.dikgazete.com/yazi/dubai-de-fidanlar-firtinalarla-buyuyor-mu-makale,3649.html-3649.html

LİNK : https://www.sadat.com.tr/tr/

LİNK : https://www.birgun.net/haber/erdogan-in-sadat-icin-soyledigi-alakam-yok-sozlerini-yasananlar-yalanliyor-388336

LİNK : https://www.haberturk.com/sadat-in-kurucusu-adnan-tanriverdi-sivil-silahli-orgut-kabul-edilemez-1814175

LİNK : https://t24.com.tr/haber/sadatin-kurulusuna-taniklik-ettigini-soyleyen-emekli-subay-iktidari-devirmek-icin-kullanilabilir,548173

LİNK : https://www.sadat.com.tr/tr/hizmetlerimiz/danismanlik/danismanlik-ic-guvenlik-alaninda.html

LİNK : https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/eski-saray-basdanismani-tanriverdinin-sirketi-suikast-teknigi-hizmeti-veriyor-sadattan-gladyo-egitimi-1804869

LİNK : https://www.diken.com.tr/erdoganin-eski-basdanismaninin-sirketinde-suikast-teknigi-egitimi/

LİNK : https://assam.org.tr/index.php/haberler/haberler/yumusak-guc-unsuru-olarak-assam-ve-sadat.html

LİNK : https://www.hurriyet.com.tr/gundem/iste-tartisilan-halk-ozel-harekat-40693394

LİNK : https://www.birgun.net/haber/kapatilan-hoh-un-yerine-yeni-platform-milli-seferberlik-hareketi-241345

LİNK : https://www.diken.com.tr/gitti-hoh-geldi-seferberlik-platformu-erdoganin-hukukunu-koruyacaklarmis/

LİNK : https://tr.sputniknews.com/tags/organization_Milli_Seferberlik_Hareketi_Platformu/

LİNK : https://osmanliocaklari.org.tr/hakkimizda

LİNK : https://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/osmanli-ocaklari-nedir-nasil-bir-olusumdur-932916/

LİNK : https://www.amerikaninsesi.com/a/osmanli-ocaklari-art-niyetlilerce-taklit-ediliyoruz/3285162.html

LİNK : https://www.superhaber.tv/osmanli-ocaklari-nedir-ozelligi-nedir-osmanli-ocaklari-ne-is-yapar-ne-zaman-kuruldu-ne-demek-kime-bagli-lideri-kim-fatih-portakal-osmanli-ocaklari-haber-162721

LİNK : https://www.haberler.com/osmanli-seferberlik-halk-harekati-van-da-buro-acti-12688552-haberi/

LİNK : https://tr-tr.facebook.com/pages/category/Non-Governmental-Organization–NGO-/Uluslararas%C4%B1-Osmanl%C4%B1-Seferberlik-Halk-Harekat%C4%B1-148882552436737/

LİNK : http://www.kayserianadoluhaber.com.tr/haber/osmanli-seferberlik-halk-hareketi-kayseride-teskilati-kuruldu-20758

LİNK : https://t24.com.tr/haber/chp-genel-baskani-kilicdaroglu-abd-buyukelcisi-flake-ile-gorustu,1027620

LİNK : https://theworldnews.net/tr-news/kilicdaroglu-abd-buyukelcisi-flake-ile-gorustu

LİNK : https://tr.usembassy.gov/tr/our-relationship-tr/dcm-scott m.oudkirk

LİNK : https://www.aei.org/foreign-and-defense-policy/middle-east/has-sadat-become-erdogans-revolutionary-guards/

LİNK : https://www.agos.com.tr/tr/yazi/25119/aksehir-ermeni-kilisesi-kultur-merkezi-oluyor

LİNK : https://www.dikgazete.com/yazi/kibrisli-popaz-iii-makaryos-turkiyeden-mi-gitti-turk-devletine-nasil-hizmet-etti-makale,1996.html-1996.html

LİNK : Bektaş Kaya, 1927 Genel Nüfus Sayımına Göre Cumhuriyet’in İlk Yıllarında Konya’nın Demografik Yapısı, Selçuk Ün. Sos. Bil. Ens. Der. 2022; (47): 370-387 – Tarih / Araştırma

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s