TARİH /// Gürbüz Evren : İngiliz istihbaratı Mustafa Kemal için kime yalvardı ???


Gürbüz Evren : İngiliz istihbaratı Mustafa Kemal için kime yalvardı ???

19 Mayıs 2022

Mustafa Kemal’in 30 Nisan 1919 tarihinde, Samsun’a gitmek için 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmesi üzerine İstanbul’daki İngiliz İstihbarat subayı Binbaşı Brian Wright, Londra’ya gönderdiği 2 Mayıs 1919 tarihli telgrafta İngiltere Hükümetini uyarır.

Binbaşı Wright şöyle yazar: “Kariyeri başarılarla dolu bir Türk General, Ordu Müfettişi olarak Anadolu’ya gidiyor. Müttefik ordularını Çanakkale’den geçirmeyen bu askerin İstanbul’daki faaliyetleri hayra alamet değildir. Anadolu’da bize karşı harekete başlayabilir. İstanbul’dan çıkışına izin verilmemeli ve hemen tutuklanmalıdır.”

Binbaşı Brian Wright’a, 6 Mayıs 1919 tarihinde, İngiltere Savaş Bakanlığı’ndan şu yanıt gelir: “General Mustafa Kemal’in Padişah’ın emrinden çıkması mümkün değildir. Çıkarsa gereği yapılır. Hiçbir şansı yoktur. Darmadağın olmuş Türkleri artık hiç kimse ve hiçbir güç toparlayamaz.”

Binbaşı Wright, aldığı bu yanıt üzerine 11 Mayıs 1919 tarihinde Londra’ya yeni bir telgraf gönderir.

Binbaşı şöyle yazar: “Kariyeri, Mustafa Kemal’in herhangi bir subay olmadığını gösteriyor. ‘Şansı yok’ yorumunuza katılmıyorum. Hatırlayın, bir İngiliz atasözü, ‘Şans cesur olanı kollar’ der. O cesaretini Çanakkale’de kanıtlamıştır. Padişah emri dinleyecek biri değildir. Padişah ve Hilafet yanlıları, Türk subayların Anadolu’ya dağılıp Mustafa Kemal’i bekledikleri istihbaratını bize birçok kez ulaştırdı. Bu nedenle İstanbul’dan çıkmasına izin verilmemelidir. İleride yaşanacakların sorumluluğunun bize ait olmayacağını şimdiden hatırlatmak isterim.”

Böylesine önemli bir günde bu olayı en kısa haliyle sizlere hatırlatmak istedim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 103 yıl önce Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak parlıyor.

E-POSTA : evrengurbuz25

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s