SİYASİ SUİKASTLER DOSYASI /// Tüm dünya onun peşinde : Putin’in atlattığı suikastlar


Tüm dünya onun peşinde : Putin’in atlattığı suikastlar

30 Mayıs 2022

Dr. Girayalp Karakuş yazdı…

ŞarkulAvsat ve Basnews’in haberine göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in defalarca suikast girişiminden sağ kurtulduğu ve hayatından endişe duyduğu için her yere keskin nişancı birimiyle gittiği öne sürüldü. Suikastlerin kronolojik sırası şöyle:

SAVAŞIN BAŞLANGICINDA SUİKAST GİRİŞİMİ

The Sun gazetesinin haberine göre, Ukrayna Savunma İstihbarat Başkanı KyryloBudanov, Rusya’nın Ukrayna’yı müdahalesinin başlangıcında Putin’in bir suikast girişiminden sağ kurtulduğunu söyledi.

Ukrayna merkezli Pravda gazetesine konuşan Budanov, “Kısa bir süre önce Kafkasya yetkililerinin dediği gibi, suikast girişimi oldu. Bu kamuya açık olmayan bir bilgidir. Kesinlikle başarısız bir girişim, ama gerçekten oldu. Yaklaşık 2 ay önceydi” dedi. Rus liderin hayatından endişe ederek, her yere özel bir keskin nişancı birimi ile gittiği iddia ediliyor.

Haberde Putin’in kimseyi kendisine fazla yaklaştırmadığı ve zehirleneceği korkusuyla kendisi yemeden önce yemeklerin tadına bakan bir ekibi olduğu da belirtildi. Putin’in ölümcül zehirlere maruz kalmamak için yakın zamanda kendi eldivenlerinin yapılması talimatı verdiğine dair söylentiler var. Putin, havuz suyundaki şüpheli kimyasal seviyeleri günde birkaç kez kontrol etmelerini istediğinden sabahları yüzme alışkanlığını da bıraktı.

The Sun, Budanov’un açıkladığının yanı sıra Putin’in daha önce defalarca suikast girişimine maruz kaldığını ortaya koydu.

IŞİD’İN HEDEFİNDE

2019 yılındaSırbistan ve Rusya’ya ait raporlara göre Sırp polisinin, Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinde 21 yaşındaki ArminAlbaşiç’i tutukladığı, şahsa ait bir silah ve patlayıcı deposunun ise ekiplerce inceleme altına alındığı ifade edildi. Sırp makamları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Sırbistan’da suikast girişiminde bulunmayı planladığını bildiren raporların ardından IŞİD terör örgütü üyesi olduğundan şüphelenilen bir kişiyi tutukladı. “The Sun” gazetesi haberinde, Sırp istihbarat teşkilatına ait bir rapor yayınlarken raporda, söz konusu şahsın Rusya Devlet Başkanı’nın ziyareti sırasında terör saldırısı düzenlemeye hazırlandığı belirtildi. Bu girişimi nasıl gerçekleştirmeyi planladığıyla ilgili detaylar açıklanmazken, yetkililerin olayı geniş çaplı incelediği ifade edildi. Raporda, Rusya’nın IŞİD’akarşı başlattığı savaş nedeniyle Putin’in teröristlerin hedefi olduğu ifade edildi.

ÇEÇENLER ÖLDÜRMEK İSTEDİ

Çeçen Adam Osmayev, 2012’de Putin’e suikast düzenleme planının suya düşmesinin ardından tutuklandı. ‘Terörist’ olarak nitelendirilen Osmanev, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Odessa limanında özel kuvvetler tarafından yakalandı. Rus güvenlik servisleri Osmayev’in İngiltere’deki prestijli bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduğunu ve Putin’e muhalif önde gelen bir Çeçen aileden olduğunu iddia etti.

ODESSA LİMANINDA TEŞEBBÜS

2012 yılında,Rusya’da devlet televizyonu Birinci Kanal, Başbakan Vladimir Putin’e yönelik bir suikast planının ortaya çıkarıldığıduyuruldu.. Televizyon, planı hazırlamakla suçlanan kişilerin Ukrayna’nın Odessa limanında gözaltına alındığını bildirdi. Birinci Kanal, suikast planının üç kişi tarafından hazırlandığını belirtti. Zanlılardan birinin Ocak ayında Odessa’daki bir apartmanda meydana gelen patlamada öldüğü, diğer ikisinin de gözaltına alındığı kaydedildi. Televizyona çıkarılan söz konusu iki şahıs, Vladimir Putin’e suikast düzenlemeyi planladıklarını itiraf ettiler.

ESKİ KGB’Lİ ÖLDÜRMEK İSTEDİ

İngiltere terörle mücadele polisi, Ekim 2003’te Putin’e yönelik bir suikast planının engellendiği bildirildi.

The Sunday Times’a konuşan bir kaynak, iki suikastçının yakalandığını, ancak herhangi bir suçlamada bulunulmadan serbest bırakıldıklarını ve Rusya’ya döndüklerini söyledi. Eski bir KGB tetikçisi olan adamların, Putin’in yurtdışı seyahatindeyken bir keskin nişancı tarafından vurulması için bir plan hazırladığı iddia edildi. Gazete, konuya ilişkin ayrıntıların, komplocu olduğu iddia edilen kişiyle temasa geçtikten sonra İngiltere’ye kaçan eski bir Federal Güvenlik Servisi (FSB) subayı olan Alexander Litvinenko tarafından İngiliz polisine verildiğini bildirdi.

AZERBAYCAN RESMİ ZİYARETİ

Putin’in Ocak 2002’de Azerbaycan’a yaptığı resmi ziyaret sırasında, Iraklı bir kişi Rus lidere suikast hazırlığında olduğu gerekçesiyle yakalandı. Afgan ve Çeçen militanlarla bağlantıları olan Iraklı ve suç ortağı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

RUSYA’DA SUİKAST GİRİŞİMİ

Kasım 2002’de ortaya çıkan ayrıntılara göre, Rus liderin içinde olduğu aracın Kremlin yakınlarındaki bir otoyoldan geçmesi gerekiyordu. Yol boyunca, yeni tabelalar yerleştiriyormuş gibi görünen bir grup insan vardı. Medyada yer alan habere göre, yol boyunca patlamaya hazır 40 kilo patlayıcı bulundu. Güvenlik güçleri bunu fark etti ve Putin’in aracının rotasını değiştirdi. Rus yetkililer, bugüne kadar konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı ve böyle bir şeyin olduğunu inkâr etti.

ABD’DEN SUİKAST ÇAĞRILARI YAPILMIŞTI

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den Senatör olan Lindsey Graham’ın Putin’e yönelik suikast çağrısı yapmıştı. Hem Julius Caesar’ın ihanetine hem de 1944’te Adolf Hitler’i öldürmeye yönelik başarısız bir komplonun mimarına atıfta bulunan Graham, Twitter üzerinden Putin’e ‘suikast çağrısı’nda bulunmuştu.

Graham, Twitter hesabından yayınladığı mesajda, “Rusya’da Brutus var mı? Rus ordusunda daha başarılı Albay Stauffenberg var mı?” diye sordu. ABD’li Senatör, “Bunun sona ermesinin tek yolu, Rusya’daki birinin bu adamı görevden almasıdır. Ülkenize ve dünyaya büyük bir hizmet yapmış olursunuz” ifadelerinde bulunmuştu.

Dr. Girayalp Karakuş

Odatv.com

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s