FIRE (FİNLANDİYA İSTİHBARAT SERVİSİ) DOSYASI // Finlandiya’nın istihbarat şefi : PKK açı kça terör örgütüdür, terörü ciddiye alıyoruz


Finlandiya’nın istihbarat şefi : PKK açıkça terör örgütüdür, terörü ciddiye alıyoruz

FT’ye konuşan Antti Pelttari, Helsinki’nin Türkiye’nin "terör endişeleri"ni yatıştırmaya çalışırken "komşularından gelen tehdide" karşı tetikte olduğunu söyledi.

06.06.2022

Finlandiya istihbarat şefi, "Türkiye’ye terör konusunda güvence vererek" NATO üyeliği önündeki engeli kaldırmaya çalıştıklarını ancak "Rus misillemelerine" karşı tetikte olduklarını söyledi.

Finlandiya güvenlik ve istihbarat servisi Supo’nun başkanı Antti Pelttari, Financial Times’a (FT), Helsinki’nin Rusya’nın misilleme potansiyeli konusunda "uyanık" kaldığını söyleyerek "[Rusya] oldukça sessizdi ve umarız böyle kalır" dedi.

Finlandiyalı yetkili, “Hiçbir şeyin olmaması olumlu bir şey. Ancak hazırlıklı olmamız ve toplumu koruyabilmemiz de olumlu bir şey.” dedi.

Pelttari ayrıca, FT’ye verdiği demeçte PKK varlığının "oluşturduğu terör tehdidini ciddiye almak için elinden geleni yaptıkları" söyledi. Yetkili, "PKK’nin faaliyetlerini zaten yıllardır takip ediyoruz. [Fin istihbarat faaliyetlerinin] bu yılki yıllığında PKK’nin finansman ve kaynak yaratma faaliyetlerini inceliyoruz. Ciddiye alıyoruz. Açıkça terör örgütüdür. Terörü ciddiye alıyoruz” dedi.

Öte yandan Ankara’nın yönelttiği suçlamaları reddeden Finlandiya istihbarat yetkilisi, “Terör için güvenli bir sığınak değiliz. Kanun ve prosedürlerimize göre faaliyet gösteriyoruz ve terör örgütlerine ilişkin AB listelerini takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pelttari, Suriye’deki savaşın "Finlandiya’nın ilk kez uluslararası terörden etkilendiği anlamına geldiğini" söylerken birkaç yıllığına Finlandiya’nın Ankara büyükelçiliğine bir irtibat subayı gönderdiğini ekledi.

Pelttari, Finlandiya’nın Türkiye ile "çok etkili" işbirliği yaptığını, ancak kamuoyuna herhangi bir ayrıntı veremeyeceğini söyledi. Yetkili, “Uluslararası terörizmi çok ciddiye alıyoruz. Bunu kınıyoruz ve bu alanda güvenlik sağlayıcısıyız” diye ekledi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s