FAİLİ MEÇHULLER DOSYASI : Levent Göktaş nasıl kaçtı ???? Necip Hablemitoğlu suik astında Göktaş’ın kod adı ‘Mete Abi’


Levent Göktaş nasıl kaçtı ???? Necip Hablemitoğlu suikastında Göktaş’ın kod adı ‘Mete Abi’

ANKARA’da 20 yıl önce evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu suikastıyla ilgili ‘azmettirici’ olarak aranan eski Albay Levent Göktaş kayıplara karıştı. Göktaş’ın nasıl kaçtığı aydınlatıldı. Göktaş, baskını kızının evinde saklanırken haber aldı ve İstanbul’da kayıplara karıştı. Göktaş’ın kod adı da ‘MEte Abi’ çıktı.

Necip Hablemitoğlu suikastinin kilit ismi olarak MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirilen Nuri Gökhan Bozkır’ın ifadeleri doğrultusunda başlatılan soruşturmada yeni bilgilere ulaşıldı. 2’si sivil 7’si eski asker 9 kişi hakkında verilen gözaltı kararı sonrasında o dönem MAK Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdür yardımcısı olan Tarkan Mumcuoğlu, onun yardımcısı Fikret Emek, birimde çalışan askerlerden Tan Dervişoğlu, Altan Bora, Bülent Kutsal, Kamil Metin ile siviller Memiş Aytekin ve Osman Tuncer yakalandı. Dönemin MAK Alay komutanı Levent Göktaş ile eski özel kuvvetler menbusu Tan Dervişoğlu ise adreslerinde bulunamadı.

Levent Göktaş, kızının evinde baskını duyunca firar etmiş
Alınan ifadelerde Hablemitoğlu suikast talimatını verdiği iddia edilen Levent Göktaş’ın Ankara Söğütözü’nde kendisine ait avukatlık bürosunun adresini MERNİS’e bildirdiği, operasyon gecesi İstanbul Sarıyer’de kızının yaşadığı rezidansta olduğu, İstanbul’da eşinin kaldığı eve şafak vakti yapılan baskını duyunca da firar ettiği öğrenildi.

Pendik-Kartal civarında cep telefonunu kapattı
Pendik-Kartal civarında kullandığı cep telefonunu tamamen kapatan Göktaş’ın aracını da terk etmiş olabileceği, Levent Göktaş’ın yakalanması için polisin operasyonlarının sürdüğü öğrenildi. Diğer firari isim Tan Dervişoğlu’nun ise 3 ay önce Güney Afrika’ya gittiği belirlendi.

Gökhan Bozkır’ı çağırıp ‘Hede Hablemitoğlu’ dedi
Suikastte kullanılacak cep telefon hatlarının Nuri Gökhan Bozkır ile aynı birimde görev yapan sağlık astsubay Kamil Metin’in cep telefonu satış işyeri bulunan kardeşinden temin edildiği belirlenirken, Nuri Gökhan Bozkır’ın 2002 yılında Alay Komutanı Levent Göktaş’ın kendisini makamına çağırdığı, hedef kişinin Necip Hablemitoğlu olduğunu, Hablemitoğlu’nun evinin bulunduğu bölgede keşif faaliyete yapmasını istediği belirtildi.

O hurdacı bulundu! ‘İstihbaratçıyız, operasyonda kullanacağız’ dedi
Hablemitoğlu’nun evinin bulunduğu Portakal Çiçeği sokağı bölgesinde keşif faaliyeti görevini Hurdacı kılığında yapan Bozkır’ın, bunları ajandasına kaydederek Hablemitoğlu’nun eve giriş-çıkış saatleri, alışkanlıkları gibi istihbarı bilgileri keşif faaliyeti olarak not aldığını söyledi. Bozkır’ın ifadeleri doğrultusunda yapılan araştırmalarda, Bozkır’ın o dönem hurda arabasını aldığı kişi, kamyonete yükleyerek bölgeye getirdiği nakliyeci de bulunup ifadesine başvuruldu. Hurda arabası alınan kişinin de olayı doğruladığı Bozkır’ın kendisini istihbaratçı olarak tanıtıp "bir görevde kullanacağız" diyerek hurdacı arabasını aldığını söylediği öğrenildi.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s