KİTAP TAVSİYESİ : Çelik Çekirdek – Şamil Tayyar Kitap özeti, kon usu ve incelemesi


Çelik Çekirdek – Şamil Tayyar Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Kitap Künyesi

Yazar: Şamil Tayyar

Editör: Emine Eroğlu

Editör: Cüneyt Dalgakıran

Tasarımcı: Ravza Kızıltuğ

Yayın Evi: Timaş Yayınları

İSBN: 9786051143149

Sayfa Sayısı: 384

Çelik Çekirdek Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Özel Ek, Hanefi Avcı Operasyonunun Perde Arkası. Aynı aklın ürünü, aynı merkezden yönetilen ve asırlara yayılan yüzlerce örgüt, küçüklü büyüklü binlerce operasyon, on binlerce aktör… Kökleri Nizamülmülk‘e dayanan, yüzyıllar içinde sızmalar sonucu kabuk değiştiren, sonunda dalları Ergenekon‘u sarmalayan yapının tarihi: Çelik Çekirdek. Selimiye Kışlası asırlarca hangi ekibin merkezi olarak kullanıldı? Mason Locaları ile Ergenekon Operasyonu arasındaki ilişki ne? Enver Paşa hükümetini darbe ile indirme teklifini Atatürk‘e kimler götürdü? Türkiye‘yi Osmanlı‘dan koparan, Cumhuriyet‘in ilanı mı Lozan‘ın imzalanması mı? Cumhuriyet‘i Osmanlı Derin Devleti mi kurdu? İsmet İnönü, Mustafa Kemal‘i nasıl tasfiye etti? Adnan Menderes‘in kendisini idama sürükleyen ilk iki hamlesi neydi? Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar‘ı hangi general ikna etti? İstihbarat Dairesi, AK Parti hakkındaki kapatma davasına nasıl delil üretti? Hanefi Avcı‘nın 13 yıl önceki olay açıklamaları aldatmaca mıydı? Susurluk‘u perdelemeye mi çalıştı? Aslında O, bilinenin aksine Mehmet Ağar‘ın adamı mı? Captagon Operasyonu Kilim‘de tutuklanan Abdülkadir Ekicioğlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan‘ı yakan Habib Kanat‘la Hanefi Avcı arasında nasıl bir ilişki olduğunu öne sürdü? Hanefi Avcı, AK Parti Operasyonu‘nda nasıl bir rol üstlendi? Eski İstihbarat Daire Başkanı Hüseyin Namal‘la Eskişehir‘de neden buluştu? İstanbul‘da hangi MİT görevlisiyle neler görüştü? Adlarına telefon aldığı öğrenciler kim?

Çelik Çekirdek Alıntıları – Sözleri

 • " Gücünü devletten alan veya devlet içinde kümelenen hukuk dışı oluşumların kirli oyunları,deştikçe gün ışığına çıkıyor…"
 • " Birinci adamlar varlık nedenlerini alt kadrolara borçlu olursa veya yetki kullanımında boşluk oluştursa,ikinci adamlar ön plana çıkabilir."
 • " Cumhuriyet’in ayarını bozan ilk darbe girişimi 27 Mayıs 1960 darbesidir."
 • " Araştırmacı Ali Kuzu’ya göre,Atatürk hayatı boyunca 41 kez suikast teşebbüsüne maruz kaldı."
 • "….Madanoğlu,Bayar’dan istifa etmesini istedi,Bayar karşı çıktı.Madanoğlu iki subayı zorla istifa mektubu alması için görevlendirirken,içeri giren albayın silahlı tehdidi karşısında imzaladı. Bayar dedi ki : – Koskoca Cumhurbaşkanı bir veteriner paşasına teslim olduktan sonra bu darbeyi zaten çoktan hak etmiş sayılırız."
 • " Kontgerilla " olarak gündelik hayatımıza giren derin unsurlarla ilgili ilk ciddi siyasi çıkışı yapan Bülent Ecevit’tir.
 • " Irak’ın işgalinden sonra sadece ABD’deki 29 petrol firmasının 2003 yılında 43 milyar dolar,2004 yılında 68 milyar dolar kar elde ettiği dikkate alınırsa,oyunun çap büyüklüğü hakkında kısa bir bilgi verilebilr."
 • " Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz."
 • Tarihçi Mustafa Armağanın ilginç bir tespiti vardır; Sultan Vahdettin Sevri imzalamadığı için o ana kadar resmiyet kazanmayan Filistin’deki İngiliz öanda rejimi, İsmet Paşanın Lozandaki imzasıyla resmiyet kazandı… Böylece İsrail’in kuruluşuna giden yolda engellerden biri daha bertaraf edildi…
 • Mustafa Kemal cumhuriyeti kurduktan sonra ilk iş askerin siyasetten çekilmesi sürecini başlatmak oldu. Askerlik ve siyaseti birbirinden ayırmak oldu. 19 Aralık1923 tarihinde çıkarılan kanunla Meclis’e seçilen veya seçilecek olan general b subayların 10 gün içinde ordudan ayrılması hükme bağlandı..
 • Komplo teorilerini sevmiyorum. Ancak tesadüfün bu kadarına da inanmayı saflık sayıyorum. Duyar kilit isimdi konuşsa belki Susurluk skandalının bir düğümü daha çözülecekti.
 • Binayı sağlam zemin üzerine kurmazsanız yanlışlar zinciri çatıya kadar devam eder ve hafif bir rüzgarda bile kumdan kale misali yıkılır…!!!
 • Kaybeden vazgeçendir.
 • Devir aydınlık ve karanlık arasında taraf devridir.
 • Demirel, Erdoğan’a “ sakın ola Abdullah Beyle aranıza birilerinin girmesine izin vermeyin. En büyük tehlike budur”.

Çelik Çekirdek İncelemesi – Şahsi Yorumlar

Ahh Şamil Tayyar ahh! Üniversitede iken ders esnasında okuyup bitirdiğim bir kitap. O zamanlar ergenekonun üzerine gidiliyor, herkes bir şeyler yazıyordu. Şamil Tayyar da Çelik Çekirdek’i yazdı. Popüler kitaplar arasına girdi. Tabi yıllar sonra ergenekonun üzeri kapatıldı. Tutuklananlar, gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Peki o curcuna neydi? Bavul bavul belgelere ne oldu? Belgeler gerçekdiyse o kadar kişi neden serbest bırakıldı, belgeler sahteydiyse o kadar insan neden tutuklandı. (Savaş Barha)

Yazar kitabın bir bölümünde – " Derin Devlet " kavramını yakın tarihte ilk kez Mehmet Ağar’dan duyduk ama bugün görüyoruz ki bu kavram zaten varmış ve biz onu yıllarca bünyemizde barındırmışız." " Türklerde " derin devlet araştırmasıyla başlayan kitap,adeta tarihin derin ve gizemli konularını içimize sindirerek günümüze kadar ulaştırıyor. İlginç ve sır olan bilgilerle dolu bu kitabı tavsiye eder,iyi okumalar dilerim. (Ekrem Özkara)

Aynı aklın ürünü, aynı merkezden yönetilen ve asırlara yayılan yüzlerce örgüt, küçüklü büyüklü binlerce operasyon, on binlerce aktör… Kökleri Nizamülmülk’e dayanan, yüzyıllar içinde sızmalar sonucu kabuk değiştiren, sonunda dalları Ergenekon’u sarmalayan yapının tarihi: Çelik Çekirdek. *Selimiye Kışlası asırlarca hangi ekibin merkezi olarak kullanıldı? *Mason Locaları ile Ergenekon Operasyonu arasındaki ilişki ne? *Enver Paşa hükümetini darbe ile indirme teklifini Atatürk’e kimler götürdü? *Türkiye’yi Osmanlı’dan koparan, Cumhuriyet’in ilanı mı Lozan’ın imzalanması mı? *Cumhuriyet’i Osmanlı Derin Devleti mi kurdu? *İsmet İnönü, Mustafa Kemal’i nasıl tasfiye etti? *Adnan Menderes’in kendisini idama sürükleyen ilk iki hamlesi neydi? *Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar’ı hangi general ikna etti? *İstihbarat Dairesi, AK Parti hakkındaki kapatma davasına nasıl delil üretti? *Hanefi Avcı’nın 13 yıl önceki olay açıklamaları aldatmaca mıydı? Susurluk’u perdelemeye mi çalıştı? Aslında O, bilinenin aksine Mehmet Ağar’ın adamı mı? *Captagon Operasyonu Kilim’de tutuklanan Abdülkadir Ekicioğlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan’ı yakan Habib Kanat’la Hanefi Avcı arasında nasıl bir ilişki olduğunu öne sürdü? *Hanefi Avcı, AK Parti Operasyonu’nda nasıl bir rol üstlendi? Eski İstihbarat Daire Başkanı Hüseyin Namal’la Eskişehir’de neden buluştu? İstanbul’da hangi MİT görevlisiyle neler görüştü? Adlarına telefon aldığı öğrenciler kim? (علم سیری / رمله :)

Çelik Çekirdek PDF indirme linki var mı?

Şamil Tayyar – Çelik Çekirdek kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Çelik Çekirdek PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Şamil Tayyar Kimdir?

1965 yılında Gaziantep’in İslahiye ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini İslahiye ilçesinde tamamladı. 1986 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1985 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde son sınıf öğrencisi iken Milliyet Gazetesinde başladı. 21 yıllık meslek hayatının 17 yılı Milliyet ve Sabah gazetelerinde geçti. Son olarak Yeni Şafak Gazetesinde Ankara Haber Müdürü ve köşe yazarı Tercüman Gazetesi’nde köşe yazarı olarak çalıştı. 1997 yılında İlk Kitabı olan Refahyol Tutanakları yayınlandı. 1999 Türkiye genel seçimleri’nde DSP’den milletvekili aday adayı oldu. Gaziantep’te son sıradan yani 9. sıradan aday gösterildiği YSK’ya parti tarafından bildirildikten sonra YSK’ye dilekçe vererek adaylığını geri çekti. Tayyar, son yıllarda birçok kitap derledi ve çıkardı. Zülfikar Doğan’ın ayrılmasının ardından Star Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine getirilmiştir. Aynı zamanda Star Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapmaktadır.

Ayrıca Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır.

Açılan dava sonucunda, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak Şamil Tayyar‘ı 5 yıl denetim süresine tabi tutmuştur.

Şamil Tayyar Kitapları – Eserleri

 • Çelik Çekirdek
 • Operasyon Ergenekon
 • Pusu
 • Kürt Ergenekonu
 • Kıt’a Dur
 • Gölge İktidar-1 Numara’nın İzinde
 • Beşinci Darbe
 • Devlet Savaşı
 • 5N 1 Kamyon
 • Refahyol Tutanakları

Şamil Tayyar Alıntıları – Sözleri

 • 12 Eylül 2010 referandumuna kadar Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, eldiven, Ergenekon ve Balyoz gibi darbe senaryolarıyla siyasi iktidarla çatışmaya giren derin ve merkezi yapı bu tarihten itibaren çatışarak ayakta kalamayacağını gördüğü için siyasi otorite ile uzlaşarak varlığını koruma kaygısı içindedir.. Böyle bir uzlaşma zemini olmadığı için AK Parti şemsiyesi altına sığınarak kendine yeni bir Kalkan arayışındadır. Derin odaklar farklı strateji ile yeni bir oyuna başlamaktadır. 27 Mayıs 12 Mart 12 Eylül ve 28 Şubat’ın ardından bir türlü zemin bulamadıkları Beşinci Darbenin hayali içindedir. (Beşinci Darbe)
 • “Yaratılmış olduğunun farkına varanlar için, yalnızlık ne kadar yabancı bir kelime.” (Pusu)
 • ” O dinamitleri balık tutmak için kullanacaklarını sandım” (Operasyon Ergenekon)
 • O kadar acemiydik ki nereye nasıl bomba koyacağımızı bilmiyorduk. (Operasyon Ergenekon)
 • Hükümet, MİT ve Genelkurmay üçgeninde yürütülen gizli temaslarda uzlaşma çıkınca, Ecevit, Amerikalılara Öcalan’ın idam edilmeyeceği sözünü verdi. Bu söz, bir yerde devletin sözüydü. Nitekim seçimden sonra kurulan üçlü (DSP, MHP, ANAP) koalisyon hükümetinin 7 Ocak 2000 tarihli, Öcalan’ın idam edilmemesine ilişkin mutabakat metni, bu sözün doğal sonucudur. (Kürt Ergenekonu)
 • " Gücünü devletten alan veya devlet içinde kümelenen hukuk dışı oluşumların kirli oyunları,deştikçe gün ışığına çıkıyor…" (Çelik Çekirdek)
 • Ateşkes kararından bir hafta sonra, 24 Mayıs günü PKK’lı militanlar, Bingöl-Elazığ karayolunu keserek, tezkere almış, 33 silahsız askeri şehit etti. Bu şok katliama hiç kimse anlam veremedi. Bir anda tüm ilişkiler tuz buz oldu, kan akmaya devam etti. Tüm taraflar ve arabulucuların yeni bir barış projesi üzerinde çalıştıkları dönemde meydana gelen bu eylemin sırrı hala tam olarak çözülebilmiş değil. Katliam kadar, kafaları karıştıran olayın bir başka yönü, silahsız erlerin sorunlu bölgeden geçirilirken hiç tedbir alınmamasıydı. Bu sorulara verilen çelişkili açıklamalar, kuşkuları ortadan kaldırmadı. Devlet yetkilileri ve PKK temsilcilerinin yaptıkları tüm açıklamalar, ikisini birden bataklığa çekti. (Kürt Ergenekonu)
 • Hiç düşündünüz mü belki neler olmazdı bu ülke de? (Operasyon Ergenekon)
 • Abdullah Öcalan’a yönelik Suriye’deki suikast planının üzerinden 6 ay geçmeden Mercedes ve kamyonun yolları, Susurluk’ta yeniden kesişti. Tarih, 3 Kasım 1996. 20 RC 721 plakalı bir kamyon ile 06 AC 600 plakalı bir Mercedes, Balıkesir-Bursa karayolu üzerindeki Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde, saat 19:25 sularında çarpıştı. Mercedes’te DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak, Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ, Abdullah Çatlı ve İzmirli manken Gonca Us vardı. Bucak ağır yaralı olarak kurtulurken, diğerleri olay yerinde öldü. Herkes şaşkınlık içindeydi. Bir emniyet müdürü, bir milletvekili, bir katliam sanığı ve bir mankenin aynı araç içinde ne işi olabilirdi? Zaman geçtikçe anlaşıldı ki “devlet-mafya-siyaset” üçgeninde, derin ilişkiler ağı kurulmuştu. Bu kaza, Türkiye için bir dönüm noktasıydı. (Pusu)
 • Biz Türkçülüğe de Kürtçülüğe de karşıyız. Bizim bazı arkadaşlarımız hâlâ şoven çizgide. Kürt denilmesini bile istemiyor. (Kürt Ergenekonu)
 • En ciddi ve merkezi yapılanma ise Ergenekon’dur. (Operasyon Ergenekon)
 • 1980 öncesi ideolojik kökenli terör eylemlerinin yoğun olduğu dönemde, daha çok “kontrgerilla” olarak tanımlanan devlet içindeki gayrînizami oluşumlar, Susurluk sonrası “JİTEM” ismiyle anılmaya başlandı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıdaki faaili meçhul cinayetin adresi olarak gösterildi. Ergenekon süreci ise JİTEM’i “alt başlık” haline getirdi. Yani, JİTEM,büyük karanlık yapının tümü değil, parçasıydı. (JİTEM: Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Teşkilâtı) (Pusu)
 • Demirel, Erdoğan’a “ sakın ola Abdullah Beyle aranıza birilerinin girmesine izin vermeyin. En büyük tehlike budur”. (Çelik Çekirdek)
 • Aslında af projesinin fikir babası Özal’dı. Ateşkes süresinin dolacağı 16 Mayıs’a kadar afla ilgili somut adımlar atılabileceği kanaatindeydi. Özal, sürenin dolmasından bir gün sonra, 17 Mayıs’ta hayatını kaybetti. (Kürt Ergenekonu)
 • … şiddet kültürü, çatışmacı kültür giderek prim yaparken, toplumun sinir uçlarıyla oynayanlar bunun sonucunda kabaran ve dalga boyu yükselen toplumsal öfke üzerinde sörf yapmaya başladılar. (Operasyon Ergenekon)
 • Demokrasi, ‘birbirimize tahammül’ rejimidir. (Operasyon Ergenekon)
 • Doğu Perinçek: … "Naylon terör örgütü kurmak bizim bazı istihbarat örgütlerimizin ABD, CIA ve MOSSAD’dan öğrendiği vahim uygulamalardandır. PKK’yı 1975 yılında acıdır ki MİT kurmuştur. Ve ne acıdır ki bu örgütleri kullandıklarını MİT Müsteşarı, zamanında kamuoyuna açıklamıştır." (Kürt Ergenekonu)
 • " Araştırmacı Ali Kuzu’ya göre,Atatürk hayatı boyunca 41 kez suikast teşebbüsüne maruz kaldı." (Çelik Çekirdek)
 • …… Can Dündar ve Celal Kazdağlının Ergenekon adını verdiklerini kitaptır. Bu iki değerli yazar Alparslan Türkeş, Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı, Korkut Eken’in yanı sıra bir çok ülkücü kökenli kişinin Ergenekon da misyon sahibi olduğunu yazdı. (Operasyon Ergenekon)
 • PKK, jakoben bir harekettir, toplumsal dinamiklerin ortaya çıkardığı bir örgüt değildir. (Kürt Ergenekonu)

KİTABI BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s