NATO DOSYASI : Çinliler Türkiye-NATO ilişkilerini dinledi


Çinliler Türkiye-NATO ilişkilerini dinledi

Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi’nin (BRIQ) Şanghay Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve USMER’le birlikte önceki gün düzenlediği “BRIQ Uluslararası Çalıştayları”nın ilki ‘NATO ve Türkiye’ büyük ilgi gördü.

Şanghay Sosyal Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı, Şanghay Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı milletvekili Prof. Dr. Guo Changgang başkanlığında, Çinlilere kapsamlı bir NATO-Türkiye ilişkileri brifingi verildi.

PROF. GUO CHANGANG: TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN TANIYACAĞIZ

Programın açılışında konuşan Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Guo Changgang, çalıştayın Türkiye ve Çin’de çalışma yürüten birçok farklı ülkeden bilim insanının ve akademisyenin bir araya gelmesine zemin hazırladığını belirtti, Türkiye’nin NATO ilişkilerinin Çin’de en çok merak edilen konulardan biri olduğunu söyledi. BRIQ ile işbirliğiyle düzenleyecekleri çalıştaylarda Türkiye hakkında birinci elden ve nitelikli bilgi edinme imkanına kavuşulacağını duyurdu.

İstinye Üniversitesi Kuşak ve Yol Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Efe Can Gürcan “NATO’nun ABD Küresel Hegemonyasındaki Rolü” başlıklı bir konuşma yaptı.

ABD dış politikası, hegemonyacılık, NATO’nun hegemonik yapısı ve hegemonik kriz konularına değindi. NATO’nun daha önceki hegemonik dinamizminin ve enerjisinin, dış ve iç zorlukların bir araya gelmesi nedeniyle hızla azaldığını belirten Doç. Dr. Efe Can Gürcan, Çin ve Rusya’nın dış zorlukların bir parçası olarak yeniden canlandığının altını çizdi. Gürcan ayrıca NATO’nun Afganistan, Irak, Libya ve Ukrayna müdahalelerinin genel güvenlik durumunu önemli ölçüde kötüleştirdiğini ve transatlantik ilişkilerinde birlik duygusunun azalmasıyla NATO’nun krize sürüklendiğini sözlerine ekledi.

ABD NATO’DUR, NATO İSE ABD

Doç. Dr. Efe Can Gürcan’ın ardından söz alan E. Hava Kurmay Albay İhsan Sefa, ‘NATO’nun Türkiye ordusu ve savunma kapasitesi üzerinde etkisi’ başlıklı konuşmasında NATO eliyle Türk savunma sanayisinin gelişmesinin nasıl engellendiğini, ihtiyacı olmayan silahları almaya zorlandığını örnekleriyle aktardı. İhsan Sefa, konuşmasının devamında Özel Harp Dairesi ve Gladyo faaliyetleri arasındaki bağlantıyı gözler önüne sererken 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin NATO ve Gladyo bağlantısının altını çizdi. E. Hava Kurmay Albay İhsan Sefa, konuşmasının son bölümünde NATO ve ABD’nin Türkiye’nin dostları değil, düşmanları olduğunu belirtti, Türkiye’yi bölmeye çalıştıklarının altını çizdi, Türkiye’nin bir an önce NATO üyeliğine son vermesi gerektiğini vurguladı.

Çalıştay’ın üçüncü konuşmacısı Prof. Dr. Hasan Ünal, ‘Çok kutuplu dünyada Türkiye’ başlıklı konuşmasında tek kutuplu dünyanın sona geldiğini, önümüzdeki dönemde orta büyüklükteki ülkelerin etkisinin artacağını belirtti. Prof. Ünal, NATO’dan ayrılma görüşüne katılmadığını söyledi, Türkiye’nin NATO’nun içinde kalarak kendini koruması gerektiği görüşünü savundu.

‘NATO’DAN DERHAL ÇIKALIM’

Ünal’ın ardından söz alan E. Deniz Kurmay Albay Halil Özsaraç, ‘NATO’nun Akdeniz Bölgesindeki Provokasyonları’ başlıklı konuşmasında bölgede emperyalizmin var olmasına yardımcı olmak yerine, bölgede emperyalizmi etkisiz hale getirmenin amaçlanması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının devamında Türkiye’nin yapması gereken ilk şeyin NATO ile askeri ve siyasi bağlantısını bir an önce kesmek olduğunu belirten Halil Özsaraç, Türkiye, Rusya ve Çin’in karşılıklı deniz üsleri açmasını önerdi.

TÜRKİYE’NİN SIRRI VATAN PARTİSİ

Çalıştayın son konuşmacısı olarak söz alan BRIQ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akfırat, ‘Türkiye neden 30 NATO üyesi arasında NATO’nun Gladyosu’unu ezen tek ülke oldu?’ başlıklı konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin SuperNATO ile mücadelesini ele alan Akfırat, Vatan Partisi’nin yürüttüğü mücadele sayesinde Türkiye’nin Gladyo hakkında en fazla bilgiye sahip ülkelerden biri olduğunu ve bu siyasal etki ile Silivri duvarlarının yıkıldığını hatırlattı. Adnan Akfırat, Türkiye’nin SuperNATO’ya karşı yürüttüğü mücadelenin doruğa ulaştığı nokta olan 15 Temmuz zaferinin işaretinin Silivri duvarlarının yıkılması olduğunun altını çizdi. Akfırat, “Türk milletine iki asrın en tehlikeli gücü olan SüperNATO’yu yenme başarısını getiren kavramın Türk milletinin iç benliği: Vatan Partisi olduğunu” belirtti.

Çalıştay, soru-cevap oturumu ve Başkanı Prof. Dr. Guo Changgang’ın kapanış konuşmasının ardından sona erdi. Türkiye ve Çin’den yoğun katılım ile yapılan Çalıştayın genişleyerek devam etmesi dileklerini ileten Prof. Dr. Guo Changgang, etkinliğin gerçekleştirilmesini sağlayan Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi’ne ve Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akfırat’a teşekkürlerini iletti. BRIQ Uluslararası Çalıştayları’nın ikincisi Temmuz ayında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda yapılacak.

‘KKTC’Yİ SAVUNMAK ÇİN VE RUSYA’NIN ÇIKARINA’

Çalıştayın devamında söz alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Danışmanı ve Büyükelçi Hüseyin Macit Yusuf, ‘NATO’nun Kıbrıs sorunundaki konumu’ başlıklı konuşmasında Kıbrıs’ta yaşanan katliamlarda NATO Gladyosu’nun rolü olduğunu ve Kıbrıs Barış Harekâtı ile bunun önüne geçildiğini anlattı. ABD ve NATO’nun bugün de Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den ve Kıbrıs’tan soyutlama girişimine devam ettiğini vurgulayan Hüseyin Macit Yusuf, Kıbrıs’ın tanınmasının bu girişime karşı önemli bir hamle olduğunun altını çizdi. Büyükelçi Hüseyin Macit Yusuf, ABD ve Batı baskısıyla KKTC’nin BM’deki haklarının gaspedildiğini, Çin ve Rusya’nın KKTC’ye destek vermesinin onların çıkarına olduğunu belirtti.

KİMLER KATILDI

Çevrimiçi etkinliğe şu isimler katıldı: Çin’in eski Ankara Büyükelçisi ve Pekin Yabancı Diller Üniversitesi Öğretim Üyesi Yu Hongyang, Fudan Üniversitesi Kuşak ve Yol Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Huang Renwei, Dünya Politik Ekonomi Derneği Genel Sekreteri ve Şanghay Hukuk ve Siyaset Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ding Xiaoqin, Çin Sosyal Bilimleri Akademisi Batı Asya ve Afrika Enstitüsü’nden Prof. Wei Min, Zhejiang Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Türkçe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Shen Zhexing, Uluslararası Ekonomi ve İşletme Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Wang Bo, Çin Kuzeybatı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı Prof. Zhang Xiaojie, Sichuan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yan Tianqin, Çin Tekstil Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Zhao Hong, Hunan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fan Yuhong, Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yang Hanjieo, Fudan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sun Degang, Prof. Dr. Zou Zhiqang, Prof. Dr. Gao Jiankun, ÇKP Uluslararası İlişkiler Bakanlığı Araştırma Merkezi’nden Dr. Zheng Dongchang, Şanghay Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Yang Chen, Çin’in eski Ankara Ticaret Ataşesi Ge Xiaolong, Xian Jiatong Üniversitesi’nden Prof. Peter Chin ile çok sayıda doktor öğretim üyesi ile doktora ve yüksek lisans öğrencisi…

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s