GÖÇMEN DOSYASI : Afganlar böyle geliyor. Kaçak göçün şeytan üçgeni


Afganlar böyle geliyor… Kaçak göçün şeytan üçgeni

İran’ın ‘Seravan, İranşehr ve Bandar Abbas’ şehirleri istihbarat birimleri ve düzensiz göç rotasını izleyenler tarafından mercek altında. Hürriyet yazarı Nuray Babacan, bugünkü yazısında "Bu şeytan üçgeni, Türkiye sınırına taşınan Afgan göçmenlerinin kaçakçılık şebekesiyle bağlantı kurdukları merkezler" dedi.

Nuray Babacan, bugünkü yazısında TBMM raporlarına konu olan İran’ın ‘Seravan, İranşehr ve Bandar Abbas’ şehirlerinin istihbarat birimleri tarafından düzensiz göçün önlenmesi için yakından izlendiğini aktardı. “Yapılan araştırmalar, göçmenlerin kaçakçılarının yardımı olmaksızın kendi olanaklarıyla sınırı geçmesinin mümkün olmadığını gösteriyor. Düzensiz göçmenlerin çoğunluğunun, Afganistan’ın farklı şehirlerinden İran’da aynı güzergâhı kullanarak, ortalama bir aylık yolculuk sonucunda Türkiye sınırına ulaştığı belirtiliyor” diyen Babacan, yazısının devamında şu bilgileri paylaştı:

10-70 KİŞİLİK GRUPLAR HALİNDE GEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR

“İran’a 800-1000 kişilik kalabalık gruplar halinde ulaşan göçmenler, İran’ın Seravan, İranşehr ve Bandar Abbas şehirlerinde kaçakçılık şebekesinin buradaki bağlantılarıyla buluşuyor. Bu şehirlerden İran içlerine ve Türkiye sınırına küçük gruplar halinde hareket ettiriliyorlar. Bundan sonrası ilginç. Göçmenler, Türkiye sınırına yakın bölgelerde tekrar birleştiriliyor ve sınırda 10-70 kişilik gruplar halinde geçmeye çalışıyorlar.”

Babacan, Taliban yönetiminden kaçarak Türkiye’ye ulaşmaya çalışan Afganların, İran’daki organize çete ve suç örgütleri tarafından sömürüldüğünü ifade etti.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s