KİTAP TAVSİYESİ : Amerika’nın Gizli Savaşı – George Friedman Kit ap özeti, konusu ve incelemesi


Amerika’nın Gizli Savaşı – George Friedman Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Amerika’nın Gizli Savaşı kimin eseri? Amerika’nın Gizli Savaşı kitabının yazarı kimdir? Amerika’nın Gizli Savaşı konusu ve anafikri nedir? Amerika’nın Gizli Savaşı kitabı ne anlatıyor? Amerika’nın Gizli Savaşı PDF indirme linki var mı? Amerika’nın Gizli Savaşı kitabının yazarı George Friedman kimdir? İşte Amerika’nın Gizli Savaşı kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi…

Kitap Künyesi

Yazar: George Friedman

Çevirmen: Enver Günsel

Yayın Evi: Pegasus Yayınları

İSBN: 9786053432647

Sayfa Sayısı: 384

Amerika’nın Gizli Savaşı Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Barron’s tarafından "Gölge CIA" olarak nitelendirilen George Friedman‘ın küresel istihbarat şirketi Stratfor, Fortune 500 şirketlerine, medya kuruluşlarına ve hatta ABD hükümetine analizler sunmaktadır. Friedman bu kitabında Amerika’nın Afganistan, Irak ve sonrasındaki dış siyaseti ve savaşlarıyla ilgili medyanın ortaya çıkaramadığı jeopolitik hikâyeyi anlatıyor.

-El Kaide’nin savaş planları neydi ve 11 Eylül saldırısını nasıl gerçekleştirdi?

-New York’ta nükleer bomba yüklü bir çanta tehdidi savaşın gidişatını nasıl değiştirdi?

-Afganistan’ın istila edilmesi için ABD, Rusya ve İran’la nasıl anlaştı?

-11 Eylül saldırısı Suudi Arabistan’ı ve Ortadoğu’yu nasıl etkiledi?

-George W. Bush’un Irak’ı istila etmesinin ardında yatan gerçek nedenler neydi ve Kitle İmha Silahları daha derin bir oyunun parçası olarak nasıl gündeme geldi?

-CIA, Saddam Hüseyin’in ve İran’ın gerçek planları hakkında nasıl yanlış hesaplamalar yaptı ve bunlar savaşta ABD’yi nasıl çıkmaza soktu?

-ABD neden El Kaide’yi yok edemedi?

-ABD’nin stratejik hataları ve başarıları nelerdi?

-Türkiye’nin 1 Mart Tezkeresi’ni TBMM’de reddetmesinin gerçek sebepleri nelerdi ve bu süreç ABD-Türkiye ilişkilerini nasıl etkiledi?

-ABD’nin Irak savaşı planlarında Kürtlerin rolü neydi?

-Irak’ta ABD’nin Sünnilere ve Şiilere karşı izlediği denge politikası neydi?

-Irak’taki Şiilerin lideri Sistani, ABD’nin planlarını bozmak için hangi adımları attı?

(Tanıtım Bülteninden)

Amerika’nın Gizli Savaşı Alıntıları – Sözleri

 • ABD istihbaratının önce geçmiş dönemine bakarsak, teşkilatın aksiyona önem verdiğini görürüz.
 • ABD istihbaratı, karmakarışık durumu nedeniyle sonunda başarısızlığa mahkumdu.
 • İstihbarat yöntemleri içinde sezgiye asla yer yoktur.
 • ABD yalnız başına savaşmazdı.ABD yerli halktan ya da müttefiklerden toplanan askerlerle oluşturulan koalisyonlarla birlikte savaşırdı.
 • Kısacası, pek çok ABD askeri operasyonu gibi, Afganistan harekatı da çok iyi planlandı ve büyük bir titizlikle, profesyonelce gerçekleştirildi.
 • Kaynaklardan hiçbiri kendi başına ciddiye alınamazdı. Fakat birbirleriyle hiçbir ilişkisi olmayan iki kaynak birden benzer istihbaratı verdikleri zaman, onları dinlemek gerekirdi.
 • ABD El-Kaide’yle olan mücadelesini uzun vadeli bir savaş olarak görmeye başladı.
 • El-Kaide ile çatışmaktan kaçınan ülkeleri zorlayarak, örgütün yaşam-destek sistemlerini bozmak, yok etmek gerekiyordu.
 • Durumu gerçek olarak takdir edebilmek için, insanın kendini ve düşmanını mümkün olduğunca sakın ve soğukkanlı olarak değerlendirmesi gerekir.
 • ABD istihbarat topluluğu, profesyonellerin ve kariyer yapmak isteyenlerin ilerlemesine izin verir ama kendini özel ve çok üstün görenleride ezer.

Amerika’nın Gizli Savaşı İncelemesi – Şahsi Yorumlar

Amerika’nın Gizli Savaşı PDF indirme linki var mı?

George Friedman – Amerika’nın Gizli Savaşı kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Amerika’nın Gizli Savaşı PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı George Friedman Kimdir?

1949 yılında Macaristan’da doğan Friedman, aynı yıl ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. City College of New York’ta siyaset bilimi üzerine eğitim alan Friedman, daha sonra Cornell Üniversitesinde doktora yaptı. 1974-1994 arası Dickinson College’da siyaset bilimi dersleri verdi.

Friedman, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1991’de ABD-Japonya ilişkilerini konu alan ‘Japonyayla Yaklaşan Savaş’ kitabını yazdı. Bilgisayar tabanlı savaş oyunlarının ilk tasarımcıları arasında yer alan Friedman, aynı zamanda, ‘Amerika’nın Gizli Savaşı’, ‘Savaşların Geleceği’ gibi çok satılan kitapların yazarı.

Louisiana State Üniversitesinde 1994’te kurduğu Jeopolitik Araştırmalar Merkezinde geçirdiği iki yılın ardından Friedman, 1996’da danışmanlık şirketi STRATFOR’u kurdu. Halen başkanlığını yürüttüğü şirket, dış politika ve uluslararası ilişkiler üzerine analizler üretiyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a danışmanlık yapan Friedman, SHAPE, ABD Harp Okulu, Milli Savunma Üniversitesi gibi kurumlarda milli güvenlik ve savunma dersleri veriyor.

George Friedman Kitapları – Eserleri

 • Gelecek 100 Yıl
 • Gelecek 10 Yıl
 • Amerika’nın Gizli Savaşı
 • Avrupa Krizi
 • Savaşın Geleceği
 • Flashpoints

George Friedman Alıntıları – Sözleri

 • "En önemli etken Türkiye’ nin yükselişi. Tamamen düz bir çizgide değil ama çevresinde ki ülkelerin çoğu zayıflarken ya da çatışırken o güçleniyor." (Avrupa Krizi)
 • ABD istihbarat topluluğu, profesyonellerin ve kariyer yapmak isteyenlerin ilerlemesine izin verir ama kendini özel ve çok üstün görenleride ezer. (Amerika’nın Gizli Savaşı)
 • Henry Ford, hiçbir zaman dünyanın en iyi otomobilini üretmedi ama en etkin üretilen aracını yaptı. Yani ABD çok sayıda, kullanılabilir ama nadiren olağandışı silahlar üretti. (Savaşın Geleceği)
 • El-Kaide ile çatışmaktan kaçınan ülkeleri zorlayarak, örgütün yaşam-destek sistemlerini bozmak, yok etmek gerekiyordu. (Amerika’nın Gizli Savaşı)
 • Tüm büyük trajedilerde olduğu gibi, Avrupa’nın büyüklüğünden sorumlu olan erdemler tam da onu yok edenlerdi. As in all great tragedies, the virtues responsible for Europe’s greatness were precisely those that destroyed it. (Flashpoints)
 • Science and enlightenment had reduced humans to their physical nature and appetites. If that is all they were, then what were their obligations to each other and themselves? What is moral and how do you know it? (Flashpoints)
 • ABD istihbaratının önce geçmiş dönemine bakarsak, teşkilatın aksiyona önem verdiğini görürüz. (Amerika’nın Gizli Savaşı)
 • Civilizations are divided into three phases. The first phase is barbarism, a time when people believe that the laws of their own village are the laws of nature, as George Bernard Shaw put it. The second phase is civilization, where people continue to believe in the justice of their ways but harbor openness to the idea that they might be in error. The third phase, decadence, is the moment in which people come to believe that there is no truth, or that all lies are equally true. (Flashpoints)
 • İstihbarat yöntemleri içinde sezgiye asla yer yoktur. (Amerika’nın Gizli Savaşı)
 • Birinci Dünya Savaşında o kadar çok insan öldü ki, ölüm trajik olmaktan çıktı. (Flashpoints)
 • "Uygarlıkların üç evresi vardır. Birinci evre barbarlik; Shakerpeare’in deyişiyle insanların kendi köylerinin yasalarının, doğa yasaları olduğuna inandığı zaman. İkinci evre uygarlik; insanların kendi adaletlerine inanmaya devam ettiği ama yanlış yapıyor olabilecekleri fikrine kısmen açık oldukları dönem. Üçüncü evre çöküş; insanların gerçek diye bir şey olmadığıma ya da tüm yalanların aynı ölçüde gerçek olduğuna inanmaya başladığı an." (Avrupa Krizi)
 • "Fakat bağımlılık iki ucu da keskin kılıç gibidir." (Gelecek 100 Yıl)
 • ABD El-Kaide’yle olan mücadelesini uzun vadeli bir savaş olarak görmeye başladı. (Amerika’nın Gizli Savaşı)
 • ABD yalnız başına savaşmazdı.ABD yerli halktan ya da müttefiklerden toplanan askerlerle oluşturulan koalisyonlarla birlikte savaşırdı. (Amerika’nın Gizli Savaşı)
 • Amerikan ekonomisi bir girdap gibi herşeyi merkezine çekiyor ve onun küçük anaforları küçük ülkeleri yıkabilir veya zengin edebilir. ABD ekonomisi iyi gittiğinde bütün makineyi çalıştıran motordur; teklediğinde bütün makine bir anda bozulabilir. Dünyayı bu kadar derinden etkileyen veya böylesine etkili şekilde biraraya getiren başka bir ekonomi yok. (Gelecek 10 Yıl)
 • Yükselen bir güç aşırı tepki gösterir. Olgun bir güç denge arar. Zayıflayan bir güç ise dengeyi sağlama becerisini kaybeder. (Gelecek 100 Yıl)
 • "15.yy ‘dan kalma bir dua var: Tanrım bizi şeytandan, Türk’ten ve kuyruklu yıldızdan koru. Şeytan gayet anlaşılabilir ve 15.yy da büyük bir kuyruklu yıldız Avrupa’ yi korkutmuştu. Türkler ise onları herşeyden daha da fazla korkuttu." (Avrupa Krizi)
 • "Müslümanlar birbirleri ile savaştıkça, ABD savaşı kazanmış olacaktır.’ (Gelecek 100 Yıl)
 • Karl Marx’ın dediği ve çoğu insanın aktardığı gibi "İnsanoğlu, çözümü olmayan bir sorunu sorun yapmaz." (Gelecek 100 Yıl)
 • Makyavel’in dediği gibi, "Gerekli her alanda erdemli davranmak isteyen adam, erdemli olmayanların arasında acı çeker." (Gelecek 10 Yıl)

KİTABI BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ.

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s