MOSSAD DOSYASI /// ÖMER MEMOĞLU : Mossad Müslüman Gençleri Nasıl Devşiriyor ???


ÖMER MEMOĞLU : Mossad Müslüman Gençleri Nasıl Devşiriyor ???

Al Jazeera’de İsrail istihbarat servisi Mossad’ın İstanbul’da Filistinli ve Arap öğrencileri devşirmek adına nasıl faaliyetler yürüttüğü belgeselleştirildi.

Peki, öyleyse Mossad gençleri nasıl devşiriyor?

Mossad ajanları öncelikle hedef ülkede devşirmek adına hedeflenen gençlere sosyal medya aracılığıyla ulaşarak isim, aile durumu, kişisel ilgileri gibi basit sorular sorarak ellerindeki bilgiyi teyit eder ve yapılandırır.

Sosyal medyadaki davranış analizinin ardından gerçekleşen eleme sürecinden geçenlere çeşitli adreslere paket götürmeleri veya belirli yerlerin fotoğraflarını çekmeleri gibi basit görevler verilir.

Güven testini de geçen devşirme gençler, bu aşamanın ardından casusluğa seçilmenin asıl aşaması olan sürece evrilirler. Örneğin Lübnan’da görev başına gençlere ödenen ücret 100-200 dolar civarlarında cüzi ücretlerdir. Çünkü bu ücret ülkelerin ekonomisine göre belirlenir.

Ödeme süreci ise Afrika veya Doğu Asya ülkelerindeki aracı şirketler vasıtasıyla doğrudan Lübnan’lı gençlerin hesaplarına yatırılıyor.

Hatta İsrail istihbarat servisi Mossad’ın casusluk tuzağına düşen Lübnanlı gençlerin birçoğu İsrail için çalıştıklarını bile bilmiyor ve yaptıkları işin mahiyetinden habersiz bir şekilde yoksul ülkeleri destekleyen, uluslararası kurumlar veya sivil toplum kuruluşları için için çalıştıklarını sanıyorlar.

Ülkelerin ekonomik olarak çalkantılı olduğu dönemlerde istihbarat servisleri gençleri devşirmek adına bu tarz kurgular oluşturabiliyorlar.

Türkiye özellikle sığınmacı sorunuyla karşı karşıya kalan bir ülke olarak, yabancı uyruklu unsurların devşirilerek suç örgütü hâline getirilmesi, yabancı istihbarat servislerinin devşirme elemanlarI hâline dönüşmeleri ve bu çerçevede hücreleşmeleri, taktik/stratejik ve operasyonel faaliyetler sürdürmeleri olasıdır.

Takibi mümkün olmadığından kripto paralar üzerinden ödeme gerçekleştirilmesi, NFT’ler üzerinden görev ve talimatların kolayca verilebilmesi, hatta son günlerde artan kadınlarımızın ve çocuklarımızın görüntülerini çeken yabancı uyruklu unsur sayısındaki artışın bu tarz bir kurgunun mühendisliği olabileceği ortadadır.

Ömer MEMOĞLU
Yutam Başkanı

İnceleyeceğiz ...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s